Šlajferka

20. března 2012 v 12:00 |  Praha 6
Pamětníci budou tvrdit, že tohle je Petynka. Pod tímto názvem jsme budovu znali, když ještě fungovala jako hudební klub (sem se chodilo na Mertu a na Mišíka, pamatujete?), ale málo platné, Petynka to nebyla. Ta totiž leží vedle, tohle je usedlost Šlajferka, nebo taky Schleiferka.Od 14. století, kdy jsou první zmínky o pozemcích, na kterých dnešní budovy Šlajferky stojí, vystřídalo toto místo tolik majitelů, že zmíním jen toho, po kterém má jméno. Adam Schleichert ji nabyl v roce 1622 po své zemřelé manželce a v majetku rodiny usedlost zůstala až do roku 1787. Potom začal znovu kolotoč prodejů, dědictví, spojování se sousedními usedlostmi Malovankou a Petynkou, přestaveb a rekonstrukcí. Kolem roku 1840 byla provedena přestavba do dnešní klasicistní podoby, později ještě upravovaná. V roce 1922 koupila rozsáhlou usedlost, ke které patřily pole, zahrady a louky, Kongregace školských sester sv. Františka, která ji přestavěla pro účely ubytování gymnázia kongregace a vybudovala kapli.
Během okupace budovu zabrala německá posádka a po válce areál připadl Praze 5, která tady zřídila kanceláře, kapli přestavěla na kulturní sál a přeměnila zahradu Šlajferky i Petynky na veřejný park.
Dnes je usedlost opět ve vlastnictví Školských sester sv. Františka, které tady vedou charitní domov pro řeholnice.


Pohled na kapli. Vzpomínám si, jak jsem byla zděšená, když jsem do ní kdysi přišla poprvé na koncert - byla celá obložená ohyzdným hnědým umakartem. Ve stejném stavu jsem ji viděla naposledy někdy na začátku 90. let, těsně před restitucemi.


A znovu kaple, tentokrát z ulice Na Petynce


Hlavní vstup do budovyPůvabný vstup pod kaplí


K usedlosti patří i budova, která stojí těsně u Patočkovy ulice, a která slouží také k ubytování. Podle některých pramenů je to zbytek usedlosti Malovanka.V parku stojí i tyto drobné budovy, které oddělují Šlajferku od Malovanky

Břevnov, Radimova 2
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama