U michelského mlýna

6. března 2012 v 12:00 |  Praha 4
Dnes ještě zůstaneme v Michli, kde vás pozvu na poměrně krátkou procházku ulicí U michelského mlýna, dříve Libušinou, vedoucí podél Botiče. Naše procházka začne v Michelské ulici, přímo u zničeného michelského mlýna. Ten už jsme tady viděli dvakrát, kdo ho neviděl a má zájem, najde si ho v historii. Odtud máme v podstatě dvě možnosti cesty, podíváme se na obě.Vlevo vede ulička kolem zadní budovy areálu mlýna. Dům je vybydlený, s vytlučenými okny a zpustlou zahradou.


V uličce vidíme snad všechny možné myslitelné možnosti bydlení. Klastickou venkovskou chalupu, činžovní dům, moderní dům a starý rodinný dům. A ovšem také prázdnou plochu se zbytky zbouraného vyhořelého domu. Osobně bych nevsadila moc ani na životnost některých dalších domků v této ulici, je to ráj bezdomovců a z jednoho z oken tady čouhá dýmící roura od kamen.Co k tomuto zákoutí dodávat?Abych nebyla jen negativní, na druhé straně můžeme vidět takto opečováváná okna


Ulička obtáčí blok budov, postavený uprostřed jakéhosi náměstí, za kterým se sbíhá s druhou polovinou cesty u nově postaveného a sem se nehodícího "developerského projektu".Od mlýna ovšem můžeme jít vpravo podél Botiče, kde nás čekají jen nepříliš zajímavé domky, ohrady a dílny
Naproti betonové velrybě, která tady vyrostla na volném prostranství, které tady roky bylo po zbourání starých domů, stojí jedno z mála zachovalých starých stavení...... a vedle kamenná ohradní zeď skrývá prostory po bývalém "zámečku", který tady kdysi stával. Detailní pohled na Google nám odhalí za zdí něco jako skládku.Ulička se svažuje dolů, vpravo máme další starý domek...... a když říkám starý, myslím opravdu původní zachovalý.


Ve zrekonstruovaném domě naproti sídlí Maják - Dům na půli cesty, kde bydlí mladí lidé, kteří se učí žít ve společnosti po svém odchodu z dětských domovů a podobných zařízení.A to už jsme se dostali ke zlatému hřebu dnešní procházky, bývalé michelské synagoze, dnes kostelu Církve československé husitské. Její historie i současnost je tak zajímavá, že se na ni podíváme v samostatném článku příště.Od synagogy vede podivná zanedbaná blátivá cesta s novými domy, která se napojuje na Nuselskou v prostoru u michelské sokolovny. Jen pro zajímavost, tato cesta nebyla vždycky tak zanedbaná, jak nám dosvědčí následující stará fotografie.Jak je vidět, dřív to byla poměrně výstavná obydlená ulice, vedoucí podél Botiče. Vlevo roh synagogy.
Za poslytnutí fotografie děkuji panu Václavu Víškovi, který má TADY na Facebooku skvělou stránku Srovnávací fotky, se záběry mnoha míst v Praze (i v některých jiných městech), jak vypadala dříve a dnes.

Tip: Jen pro dokončení poznávací výpravy můžete vyšplhat slepou ulicí Ve vilách, která vede nahoru do svahu nad ulici U michelského mlýna. Na jejím konci je pár starých domků.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama