Ďáblický hřbitov

24. dubna 2012 v 12:00 |  Hřbitovy
Stejně jako do starých Ďáblic, i na ďáblický hřbitov jsem se dostala poprvé až nedávno, když jsem do této části v podstatě náhodou zabloudila. Jako milovníka hřbitovů mě v tom slunném jarním počasí potěšilo, že hřbitov, po Olšanech druhý největší v Praze, místy připomíná spíše park, a že je příjemný na pohled - pravděpodobně zásluhou jeho jednotné koncepce. Hřbitov byl založen v letech 1912-1914 v kubistickém slohu podle návrhu Vlastislava Hofmana a veškerý mobiliář, včetně obou vstupních bran, pietní síně u rozptylové louky a dalších staveb, tento sloh dodnes respektuje.

Hřbitov je poměrně mladý a proto zde nenajdeme žádná velká hřbitovní díla, zajímavé pomníky nebo sochy. Většina pomníků je střízlivá a poměrně jednotná, jsou ovšem dotvářeny velmi pestrou výzdobou.


Jedna z mála soch, které na hřbitově najdemeV blízkosti severní zdi najdeme čestné pohřebiště obětí protikomunistického odboje z 50. let, včetně známého faráře Toufara z Čihoště, o něco dále potom jsou pohřbeni i padlí z boje proti nacistům (jsou tu i někteří z partyzánů z atentátu na Heydricha (Jan Kubiš a Josef Gabčík).

Přímo naproti mě dojal dětský hřbitov z 50. let - většinou jde o velmi malé děti a dokonce novorozence. V těchto místech je umístěn také symbolický pomník matky bratrů Mašínových, která zde byla pohřbena do společného hrobu.
V centrální části hřbitova je umístěno čestné pohřebiště, kde byli pohřbeni jugoslávští a italští partyzáni, bojující v 2. světové válce. Pohřebiště je ohraničeno vysokými tújemi a ii ve slunném dni na mě to uzavřené prostranství působilo tísnivě.Jihovýchodní část hřbitova zatím zůstává jako přírodní neupravený lesík


 


Komentáře

1 Olga Bachus Olga Bachus | E-mail | 29. dubna 2015 v 17:19 | Reagovat

Moc hezke a zajimave fotografie.
Nasla jsem si to, protoze pujdeme k loucce rozptylu a vubec jsem to neznala, zila jsem dlouho v cizine a ted na 2.konci Prahy. Dekuji Vam.
Olga Bachus

2 Praga magica Praga magica | 29. dubna 2015 v 22:55 | Reagovat

[1]: Děkuji za zprávu, myslím, že k té rozptylové loučce vedou ukazatele, takže to určitě najdete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama