Hospodářský dvůr Klementina

7. dubna 2012 v 12:00 |  Praha 1
Hospodářský dvůr Klementina by podle svého názvu měl být možná tím nejméně zajímavým v celém areálu, navíc v posledních letech slouží jako základna pro rekonstrukce, které v Klementinu probíhají, parkují na něm auta, bývá na něm uskladněný různý materiál a celkově je to takový zanedbaný kout. Jsou na něm však také umístěny čtvery z celkem čtrnácti slunečních hodin, které v Klementinu můžeme najít, a už jen to pro mě byl důvod, proč se na nádvoří podívat.
Všechny čtvery hodiny pocházejí z roku 1662 a jsou pravděpodobně dílem jezuitského astronoma Valentina Stansela. Dvoje z nich jsou umístěny na jižní a dvoje na východní zdi dvora.

Dvůr bude určitě vypadat malebněji, až bude znovu obrostlý zelení, ale nechtěla jsem s fotografováním čekat - je totiž momentálně nepřístupný a podruhé by mě sem třeba nemuseli pustit.Levé hodiny na východní zdi dvora ukazují čas od čtyř do deseti hodin. Je na nich zobrazená ruka, sypající zrní ptákům a latinský nápis RESPICIO VOLATILA COELI - PAMATUJ NA PTACTVO NEBESKÉ.Na pravých hodinách, na kterých vidíme čas, zbývající do západu slunce, je vlevo zobrazen muž s košem chlebů a vpravo nahoře kniha. Latinský nápis na knize říká ET VERBUM CARO FESTUM - A SLOVO TĚLEM UČINĚNO JEST, zatímco nápis dole NON SOLO PANE VITIT HOMO - NEJEN CHLEBEM ČLOVĚK JE ŽIV.Na hodinách na jižní zdi dvora vidíme děti, foukající do mýdlových bublin, a přesýpací hodiny na lebce uprostřed dole. Znázorňuje to, že se honíme za pozemskými bublinami a přitom zapomínáme na pomíjivost života, který se každou minutou krátí.Vedlejší hodiny počítají čas od západu slunce. K jejich symbolice jsem bohužel nenašla žádný popis. U tří předchozích jsem našla cenné informace v knize S. Srnského - Pražské drobnosti a na www.vlastafiller.sweb.cz .Na dvoře jsou momentálně během rekonstrukce uskladněny, kromě jiného, i některé prvky z dalších částí Klementina

Staré Město, vstup z Mariánského náměstí


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama