Kostel sv. Rocha

20. dubna 2012 v 12:00 |  Praha 3
Žižkovský kostelík, zasvěcený francouzskému protimorovému patronu sv. Rochovi, byl postavený v roce 1682 u nového morového hřbitova, který byl jedním ze tří hřbitovů, založených při velké morové epidemii v roce 1680. Kostel, který postavil stavitel Hainric podle plánů Jeana Baptista Matheye, později sloužil jako hřbitovní kostel, do kterého byla v roce 1839 přenesena farnost ze zrušeného kostela Povýšení sv. Kříže (dnešní kulturní centrum Atrium v Čajkovského ulici).
Elipsovitá barokní stavba je zakončena klenutou kopulí s lucernou. Uvnitř kostela je zajímavý novorenesanční oltář s vyobrazením Panny Marie s anděly a třemi protimorovými světci - kromě sv. Rocha je to ještě sv. Šebestián a sv. Rozálie. Nejstarším předmětem v kostele je barokní cínová křtitelnice z roku 1595.
Kostel byl dříve obehnán ohradní zdí a v jeho blízkosti stávala stará fara. Obojí padlo za oběť při rozšiřování přilehlé křižovatky, stejně jako hřbitov, který se kolem kostela rozkládal a ze kterého dnes zůstalo jen pár náhrobních kamenů u dnešní hřbitovní zdi.
Interiér kostela je možné vidět pouze při bohoslužbách (ve středu v 6.00 a v neděli v 11.00 a v 17.00 hod). Ranní a dopolední mši slouží mladý páter Miloš Szabó, který je velkým milovníkem Prahy a také autorem zajímavého dvoudílného průvodce po Olšanských hřbitovech. Ani on mi však nedovolil v kostele fotografovat. Na stránkách farnosti TADY najdete alespoň virtuální prohlídku.
Takto vypadal pohled na průčelí kostela se zdí a farou někdy ve 30. letech 20. století. Fotografii uveřejňuji s laskavým svolením správců stránek o Praze 3 www.kauza3.cz, kam ji zaslala paní Irena Kopecká. Fotografie pochází údajně z knihy Praha 3 z roku 1988.Nad vstupem do kostela je umístěn erb Starého města pražského


Pozůstatky starého hřbitova za kostelemNa hřbitově je vytvořená naučná stezka s uvedením všech informací
U jednoho z náhrobních kamenů, vsazených ve zdi hned za zvonicí, ležela při mém fotografování tato krásná růže. Vedle ní byly další uvadlé a růže je na tomto náhrobku i v knize M. Szabó, podle kterého jde o náhrobní kámen s erbem rodiny Tunkler von Treumfels. Nedokážu si představit, kdo sem může po všech těch letech pravidelně nosit květiny.


Staré hřbitovy mám ráda také proto, že na nich najdeme celou galerii sochařských děl. Tato socha stojí na hrobě Karoline Guetz.


Žižkov, roh Olšanské a Jičínské ulice
 


Komentáře

1 picmoch picmoch | 22. dubna 2012 v 5:00 | Reagovat

sv. Roch - http://cs.wikipedia.org/wiki/Roch_z_Montpellieru

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama