Staré Ďáblice

22. dubna 2012 v 12:00 |  Praha 8
Teprve nedávno jsem ve svém vinohradocentrismu objevila staré Ďáblice a zjistila, že to, co jsem dřív za Ďáblice pokládala, tedy to ošklivé sídliště, vlastně vůbec neleží v Ďáblicích, ale v Kobylisích. Staré Ďáblice, které najdeme ještě o kus dál z centra, jsou tvořeny malebným, i když trochu zanedbaným jádrem, v němž staré statky obklopují bývalý zámeček s kaplí.
Stará osada Ďáblice patříla už od roku 1253 řádu křižovníků s červenou hvězdou, kteří si tady vystavěli dvůr a později tvrz, která byla v roce 1755 nahrazena barokním zámkem, stojícím uprostřed barokní a klasicistní zástavby starých statků. Celé centrum je od roku 1991 památkovou zónou.
Bývalý zámeček s kaplí. Dnešní podoba pochází z barokní přestavby po roce 1755, kdy v něm bydleli kněží řádu křižovníků. Nad rizalitem, v němž je vstup do kaple, je umístěný štít, kde normálně stojí sochy světců a andělů z dílny I. F. Platzera, které jsou bohužel momentálně sneseny. Nejhezčí a nejcennější z nich je údajně socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1757. V kapli je původní oltář z roku 1755 a fresky na klenbách . Řezbářská výzdoba pochází z druhé poloviny 18. století.Křižovnáci si hned vedle zámku postavili velký statek, který sloužil k zásobování jejich špitálu na Starém Městě. Celý areál statku funguje dodnes a i když je poměrně sešlý a poznamenaný socialistickým hospodařením, některá místa nepostrádají půvab.Dominantou statku je 145 metrů dlouhá památkově chráněná stodolaStaré venkovské náměstí leží hned vedle zámkuVe výklenku na náměstí je umístěná socha sv. Jana
A ještě pár pohledů na uličky a domy starých Ďáblic
 


Komentáře

1 Emil Emil | 22. dubna 2012 v 21:13 | Reagovat

Pěkná vzpomínka na dobu, kdy Ďáblice byly kousek za Prahou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama