Vybydlená vesnice

1. dubna 2012 v 12:00 |  Kousek za Prahou
Jednou až dvakrát za rok strávím pracovně vždy několik dnů po sobě v Podbořanech u Žatce. Cesta z Prahy vede poměrně nudně po karlovarské silnici - a já si ji pak zpestřuji tím, že v určitém místě odbočím z hlavní silnice a vydám se zkratkou přes malé vesničky. Zkratka, která ve výsledku trvá nakonec déle než po normální silnici, vede mezi chmelnicemi s červenou zemí a vysokými tyčemi, po kterých se později v létě pne chmel. Věřte nevěřte, na této silnici, kde projede jen pár aut za hodinu, jsem za ty roky už potkala srnky, před autem mi panáčkovali zajíci a to nemluvím o ptácích, pijících z louže uprostřed vozovky, zatoulaných koťatech, ježcích, šinoucích si to přes cestu, a zbloudilých krtcích. A právě tady jsem před lety objevila vesnici Vrbice, nad níž mi dodnes a pokaždé znovu a znovu zůstává rozum stát.Na první pohled malebná vesnička s rybníčkem, obklopeným starými venkovskými chalupami a statky. Ovšem jen na první pohled. Na ten druhý už něco nehraje. Domy jsou neobydlené, prázdné, s vytlučenými okny, pobořenými střechami a zhroucenými zdmi. Ne jeden nebo dva domy. Celý střed vesnice. Vypadá to, jako by tady válka skončila před týdnem. Pocit opuštěnosti a zmaru zvyšuje ještě to, že jsem tady nikdy, ať tudy jedu kdykoliv, v jakoukoliv denní dobu, neviděla živou duši. Pár lidí tady bydlí, ale že by chodili ven? Ostatně kam a proč?Vesnice byla založená už kolem poloviny čtrnáctého století. Ještě ve 30. letech minulého století tady fungoval hostinec, tři obchody, mlýn, kovář, obuvník a trafika. U rybníčku na návsi bývala v létě plovárna s kabinkami a bufetem. To všechno je ovšem minulost, dnes tady není vůbec nic.

Celá smůla této vesničky, patřící dnes pod vedlejší Hořovičky, je ta, že leží v místě, kam kdysi ještě zasahovaly Sudety. Okolní vesnice sice také, ale Vrbice, dříve Fürwitz, byla vesnice převážně německá. Po válce byli téměř všichni obyvatelé odsunuti a na jejich místo přišli Volynští Češi a slovenští
Ro..., ale ne, tehdy se jim opravdu ještě říkalo Cikáni. Zatímco ti první splynuli a začlenili se do kraje, ti druzí... fakt mám dost daleko k rasismu, ale jinak to říct nejde... ti druzí vesnici za šedesát let do mrtě vybydleli. Stěhovali se dům od domu a když už v jednom nebylo co zničit, šli o dům dál. Poslední dům opustili před několika lety a z vesnice všichni zmizeli. Těch pár ostatních obyvatel, kteří tady zůstali a kteří bydlí většinou v menších a novějších domcích na kraji vesnice (zhruba deset obydlených domů), na nějaké opravy a zvelebování vesnice nemají ani čas, ani peníze, ani sílu.
Nápisy nepocházejí z dob německého osídlení, ale z nějakého nedávného filmováníKostel a škola. Ve 20. letech minulého století do ní chodilo šedesát dětí z vesnice.Ušetřený nezůstal ani kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1862. Ten stojí na náměstí s rozbitými a otevřenými dveřmi, dovnitř může vstoupit každý, koneckonců už tady k ukradení nebo rozbití stejně nic nezbylo. Před časem se podařilo získat peníze aspoň na novou střechu, jinak by už kostel možná spadl.Jak asi může vypadat hřbitov, když je vesnice v záhubě? Úplně stejně.Hroby bývalé německé vesnické honoraceJediná pozitivní věc je ta, že vesnice zůstala nenarušená a nezničená socialistickými přestavbami a paneláky. Vrbice měla být dokonce zapsaná na seznam kulturních památek, ale pak z toho nějak sešlo. Pokud by se ji okres - kraj - stát (???) rozhodl zachránit, získal by cennou původní urbanistickou lokalitu. Ale musel by se do toho pustit fofrem, aby bylo ještě co zachraňovat.
 


Komentáře

1 Prazskychytrak Prazskychytrak | 1. dubna 2012 v 12:40 | Reagovat

Tak tohle je opravdu síla, co dokáže naše milovaná menšina. Každopádně pro mě perfektní tip na výlet, vždy jsem si tak trochu ujížděl na ruinách, představoval si jaký v nich byl život a tak, takže tímto děkuji za info a co nejdříve vyrážím na průzkum :-)

2 Praha Magica Praha Magica | 1. dubna 2012 v 14:39 | Reagovat

[1]: Já to nedávám ani tak za vinu té menšině, ti jen prostě byli přesazení do úplně jiných životních podmínek, ve kterých neuměli žít. Spíš mě to štve z toho pohledu, že lidé, kteří měli k domům a půdě vztah, museli odejít, a jejich majetek byl zničený a rozkradený a celá vesnice prakticky zanikla. Viděla jsem něco podobného před třiceti lety v pohraničí, ale že tak hluboko ve vnitrozemí jsou ještě takové stopy mě dost zarazilo.

3 šárka šárka | 4. dubna 2012 v 11:13 | Reagovat

Myslíš, že je v té vsi bezpečno? Ráda bych se tam podívala, ale jen aby mě tam nezavraždil nějaký ze zbylých cikánů...

4 praga-magica praga-magica | 4. dubna 2012 v 13:40 | Reagovat

[3]: No, zaručit ti samozřejmě nemůžu nic:-) Já jsem pro jistotu zůstala jen venku a nelezla jsem nikam mezi zříceniny.

5 šárka šárka | 6. dubna 2012 v 11:20 | Reagovat

[4]: já bych samozřejmě taky nějak nelezla. ale bojím se všech opuštěných míst, a tady jde rovnou o celou vesnici. asi bych si ssebou musela vzít někoho hodně svalnatého :)

6 Severka Severka | Web | 17. května 2012 v 16:03 | Reagovat

Tam bych se vypravila hned, taky mám úchylku na opuštěná místa :)
Škoda, že je to tak daleko od Prahy :(

7 praga-magica praga-magica | 17. května 2012 v 21:25 | Reagovat

[6]: Třeba to jednou vyjde...zdá se, že nehrozí, že by to v dohledné době opravili.

8 Milan Milan | 29. května 2012 v 6:21 | Reagovat

Daleko od Prahy ? :))
cca 70km - takže coby kamenem dohodil (a zbytek došel) ;)
http://goo.gl/maps/uXC4

9 Věra Věra | E-mail | 10. května 2013 v 8:47 | Reagovat

No ještě že to máte na koho svést!!!
Kdyby jste raději si každy zametl před
vlastním prahem tam by se našlo špíny.
Že paní Šárko!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama