Clam-Gallasův palác

25. května 2012 v 12:00 |  Praha 1
Clam-Gallasův palác, možná nejkrásnější pražský barokní plác vůbec, pochází z let 1713-1719, kdy byl rozhodnutím Jana Václava Gallase postaven na místě původního Samuelovského paláce (který dostal Gallasův dědeček Matyáš v roce 1634 jako císařský dar za svoji účast na zavraždění Albrechta z Valdštejna) a dalších dvou vedlejších domů. Když Jan Václav Gallas v roce 1719 zemřel, byl dům již postaven, ale ještě dalších dvacet let trvalo, než byly dokončeny všechny dekorace. Palác zůstal v majetku šlechtické rodiny až do roku 1945, kdy byl znárodněn, poté byl využíván jako ministerstvo financí a pak dlouhá léta jako archiv hlavního města Prahy.
Palác má na fasádě bohatou sochařskou výzdobu z dílny Matyáše Bernarda Brauna, inspirovanou starou mytologií, a je jen škoda, že v úzké Husově ulici jeho průčelí tak nevynikne. Vlastně se kvůli tomu ani nedá pořádně vyfotografovat.


Zajímavostí je, že palác - pravděpodobně právě kvůli svému umístění v úzké ulici, nemá portál umístěný uprostřed, ale na své pravé straně naproti ústí Karlovy ulice. Kvůli symetrii byl na levé straně budovy vytvořený další, tentokrát falešný portál. Oba dva portály mají podobnou bohatou výzdobu.Nad hlavním vstupem je v nadsvětlíku pravého portálu umístěný monogram Clam-GallasůErb Clam-Gallasů nad pravým portálemSochy atlantů na pilastrech pravého portáluNa soklu pilastru jsou umístěny reliéfy Herkula - tady Herkules s Kentaurem NessemVáza pravého portálu


Na tympanonu štítu je zobrazeno Shromáždění olympských bohů Matyáše Bernarda Brauna - to je však pouhým smrtelníkům nepřístupné, ledaže by se někdo z nás dostal do protějšího domu.Na atice je umístěno sedm soch antických bohů (původně jich bylo údajně patnáct). Na této fotografii je Vulkán...


... a tady Venuše. Všechny sochy jsou kopie z osmdesátých let 20. století.Levý, falešný a nefunkční portál je stejně zdobný, i když méně honosný, než ten vpravo. I na něm však najdeme čtyři atlanty, vázy i Clam-Gallasovský monogram v nadsvětlíku.


Nad dveřmi je umístěna kartuš s bojovou scénou...... a na soklu pilastrů opět herkulovské téma - tady Herkules s Antaiem
Boční strana paláce, vedoucí na Mariánské náměstí, je téměř bez výzdoby. V době stavby paláce tato strana totiž vedla na hřbitov kolem kostela Panny Marie na Louži. Dvorek u pravé boční strany vznikl až po zrušení hřbitova a zboření kostela v roce 1794, v té době tady také byla postavena ohradní zeď, do níž byla zakomponována kašna se známou sochou Terezky (viz TADY).

No a do interiéru paláce se podíváme příště.

Informace jsem čerpala z knihy Domy na Starém Městě pražském IV. od Petra Šámala a Alexandra Rymareva - najdete v ní nejen mnoho dalších podrobností, ale v podstatě veškerou dokumentaci venkovní sochařské výzdoby paláce, o kterou jsem se já tak důkladně ani nepokoušela.


Staré Město, Husova 20

 


Komentáře

1 fake rolex fake rolex | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 18:31 | Reagovat

I have been following your blog for three days now and I should say I am starting to like your post. Now how do I subscribe to your blog?.
http://www.theirwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama