Most Legií

21. května 2012 v 12:00 |  Praha 1
Na místě starého Řetězového mostu, který vedl od Národního divadla do Vítězné ulice na Malé Straně, a který byl druhým pražským mostem, postaveným v letech 1840 - 41, byl v letech 1898 - 1901 postavený most Legií, který navrhl architekt Antonín Balšánek. Stejně jako u mostu Palackého, i tady byly použity kameny v národních barvách - modrý, červený a bílý, dnes už jsou však kameny tak zašlé, že se barvy od sebe nedají téměř rozlišit.
Most je dlouhý 343 metry, široký 16 metrů.

Most se po svém dostavění původně jmenoval Most Františka I. a právě na něm vznikla přezdívka pro starého mocnáře, když byl pod jeho fotografií uveřejněný popisek "Procházka na mostě". Císaře tak od té doby Češi nazývali "starej Procházka".
Po vzniku Československa dostal most název po legiích, v době okupace byl ale přejmenován na Smetanův (1940-1945), po válce to byl až do roku 1960 opět most Legií, což se ovšem zdálo málo pokrokové a proto byl název opět změněný na most Prvního máje. Teprve až od roku 1989 má most dnešní název.Na obou koncích jsou na chodníku po stranách umístěny pylony, které původně sloužily jako budky k vybírání mostného. Střechu budek tvoří barokizující kopule s girlandami, maskarony a městskými znaky.

Secesní kandelábry, reliéfy a další dekorace navrhl Vilém Amort a zhotovil Josef Palouš

 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 21. května 2012 v 12:35 | Reagovat

Zajimave je, ze mestske erby se nachazeji jen na malo mistech (na budkach). Vecina tech znaku je prazdna. A ted nevim jestli tam nikdy nebyly (od pocatku ztavby), a nebo jestli se ztratily behem oprav?

2 Praga magica Praga magica | 21. května 2012 v 21:15 | Reagovat

[1]: To je zajímavá otázka, nijak zblízka jsem to nezkoumala, ale mám pocit, že znak je pouze nad vstupem do těch budek a ostatní strany jsou prázdné - ale příležitostně to ověřím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama