Nový židovský hřbitov

29. května 2012 v 12:00 |  Hřbitovy
Pokud se dá říct o hřbitově, že je krásný, tak jedním z nejhezčích v Praze je pro mě Nový židovský hřbitov. Dlouhé zelené aleje stíní náhrobky z šedého kamene, po kterých se plazí nízký břečťan. Kdo by čekal husté šiky nízkých bílých náhrobních kamenů, jako jsou na židovském hřbitově na Starém Městě nebo na Žižkově, bude zklamán - tento hřbitov prostě pochází z jiné doby a proto i typ náhrobků je jiný, bližší těm, co známe z jiných pražských hřbitovů.
Hřbitov byl založen v roce 1890 a nahradil tak právě ten žižkovský, na kterém se v té době přestalo pohřbívat. Jeho rozloha byla plánovaná tak, aby sloužil dalších sto let, ale dodnes je v jeho zadní části velký nevyužitý prostor (zcela logicky, protože po válečných událostech se židovská komunita v Praze podstatně zmenšila).Hned za vstupní branou u stanice metra Želivského uvidíme obřadní síň, kterou postavil v novorenesančním slohu architekt Bedřich Münzenberger. Kolem ní najdeme památníky obětem 1. světové války, holokaustu i židovského odboje z 2. světové války.


Na hřbitově je pohřbeno mnoho význačných představitelů židovské obce a rabínů, ale také známí průmyslníci (Waldesové, Petschkové) a obchodníci. Návštěvníky sem ale nejvíce přitahují hroby známých umělců. Na některé z nich se podíváme, například na ten, kvůli kterému jsem se sem naposledy vydala já. Můj oblíbený spisovatel.Většina návštěvníků, hlavně zahraničních, se sem ovšem vypraví kvůli jinému hrobu, ke kterému tady dokonce vedou šipky. Na těch stojí napsáno - Dr. Franz Kafka.


Vzkazy pod kameny na Kafkově hrobu jsou psány - logicky - hlavně v němčině, občas v angličtině...

Na hrobu rodiny Popperů leží malá bílá deska. Kolem ní je položená spousta malých kulatých malovaných kamínků, jako vzpomínka na dalšího oblíbeného spisovatele.


V zadní části hřbitova najdeme urnový háj, oddělený plotem. Těsně u něho stojí prostá vysoká stéla se jménem básníka, který zemřel příliš brzy.Na stejném hrobě najdeme ještě jednu desku se známým jménem. Bratr Jiřího Ortena, režisér a dramaturg Městských divadel pražských Ota Ornest zemřel před deseti lety. Záhada, proč měli oba bratři (včetně třetího bratra, herce Zdeňka Ornesta) odlišná příjmení, je jednoduchá - ani jedno z nich nebylo pravé, to skutečné příjmení znělo Ohrenstein.
A ještě jedno jméno známého spisovatele na hřbitově najdeme, i když není na hrobu, ale pouze na pamětní desce, připomínající židovské umělce, kteřé zemřeli v koncentračních táborech. Mezi ostatními, možná méně známými spisovateli, je tu uveden i Karel Poláček.
Strašnice, Želivského
Otevřeno neděle - čtvrtek
od dubna do října od 9.00 do 17.00, od listopadu do března od 9.00 do 16.00
pátek 9.00 - 14.00, sobota zavřeno


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama