Pokračování poutní cesty do Hájku

31. května 2012 v 12:00 |  Kousek za Prahou
V druhé polovině dubna jsme TADY viděli část poutní cesty do Hájku, která vedla z hradčanské Lorety do františkánského kláštera v Hájku, kde je na nádvoří také vybudována Svatá chýše. Cestu od kaple ke kapli jsme ukončili kousek za Prahou na kraji Hostivice, kde leží u silnice dvanáctá kaple z původních dvaceti. Dnes se podíváme na ty další - ale ještě předtím se nejdřív vrátíme k jedenácté kapli, kterou jsme minule viděli zaprášenou těsně u svodidla silnice pod nadjezdem mimoúrovňové křižovatky. Vzpomínáte? Vypadala takhle.Minulou sobotu jsem při výjezdu z Prahy jen ze zvyku otočila hlavu, abych se na kapli znovu podívala - a strnula jsem. Místo kaple jsem uviděla tohle.Nemohla jsem uvěřit vlastním očím a přiznám se, že mnou lomcoval vztek a lítost. Bylo jasné, že kaple stála na nešikovném místě, že překážela eventuelnímu rozšíření silnice, dokonce byla u svého úpatí částečně zasypaná, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že ji někdo dokáže zbořit. V hlavě se mi honily myšlenky o barbarech, kteří rozhodnou o zboření kaple ze začátku 18. století, o tom, že dnes jsme na tom už tak, že pro někoho nemají cenu věci, které se nedají vyčíslit, změřit, zvážit nebo sníst. Když jsem o něco později mluvila s páterem v klášteru v Hájku, potvrdil mi, že kaple byla opravdu zbořená kvůli rozšiřování silnice. Církve se nikdo neptal, kaple jí nepatří, ale prý jim bylo slíbeno, že bude postavená replika.
O dva dny později, ještě než jsem si stačila stěžovat a než jsem stačila napsat rozhořčený článek sem na blog, mi shodou okolností k prvnímu článku o poutní cestě napsala komentář paní Šálková, která na stránkách Sdružení Tejnka (mimochodem, sdružení má zajímavý cíl i aktivity) popisuje jejich pouť do Hájku i podrobnou historii poutní cesty a kláštera. Tam jsem se, kromě jiného, ve zveřejněném rozhodnutí MČ Praha 6 dočetla nejen to, proč bylo zbourání kaple povoleno, ale i to, že tato kaple byla pravděpodobně také replikou a že bude postavena znovu o kus dál, údajně z původního materiálu ze zbořeniště. Tak uvidíme.

Raději se vrátíme zpět na naši poutní cestu. Jak už jsem psala minule, pět kaplí, které vedly v minulosti přes Hostivici, chybí. Poutní cesta procházela městečkem, za kterým si to namířila polní cestou rovnou ke klášteru. Cesta z centra Hostivice do kláštera měří zhruba pět kilometrů, z toho asi polovina vede přes pole. A právě tudy se vydáme.

Zhruba v polovině cesty na nás za příkopem čeká nízká hromádka kamení. Jsou to pozůstatky 18. kaple.
Výhled na pokračování cesty, v dálce vidíme další kapličku. Tato původní cesta byla v druhé polovině 20. století za osmnáctou kaplí rozorána a zbylé dvě kapličky stály uprostřed polí. Teprve před dvanácti lety byla znovu vyměřena a bylo tady vysazeno stromořadí.Kaple číslo devatenáct. Je zajímavé, že tyto dvě mimopražské kaple mají jinou barevnost než ty pražské.Ještě jednou devatenáctá, i s výhledem do kraje.Dvacátá kaple je stejná jako ta předchozí, jen trochu zachovalejší
Polní cesta se těsně před Hájkem napojuje na silnici - a po ní se dostaneme do vesnice, kde po pravé straně najdeme krátkou odbočku ke klášteru.Vrata kláštera jsou otevřena dokořán, to znamená, že se příště podíváme dovnitř.

A - pozůstatky 18. kaple, B - 19. kaple, C - 20. kaple, D - klášter v Hájku
 


Komentáře

1 Praha 6 Praha 6 | E-mail | 14. srpna 2012 v 10:16 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, příště než zveřejníte „silná slova o vzteku, lítosti a barbarech“, zjistěte si skutečný stav věci. Na obnovu a přesun kaple č. 11 jsme věnovali opravdu nemálo času, úsilí a finančních prostředků a šíření těchto nepravdivých informací mě skutečně mrzí. Kaplička není přesouvána kvůli rozšíření vozovky, ale naopak posunutím o cca 4 od svodidel směrem východním ji chceme ochránit od neustálého poškozování a znečišťování projíždějícími vozidly. Otočením čelem do krajiny bude orientována jako ostatní kaple Poutní cesty a před výklenkem vznikne  dostatečně velký prostor pro vytvoření klidové plochy pro pěší a cyklisty. Jen na okraj, veškeré práce probíhají pod dohledem NPÚ Praha a MK ČR. Pokud máte zájem dozvědět se víc, zvu Vás na některý z kontrolních dnů.

S pozdravem

Ing. Martina Čečilová – odbor územního rozvoje MČ Praha 6
mcecilova@praha6.cz

2 breitling replica breitling replica | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:11 | Reagovat

A. Banananananananana!
http://www.thesewatches.com/

3 bridal dresses bridal dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:17 | Reagovat

A. Swimming trunks.
http://www.bestsundress.org/wedding-dresses-mermaid-wedding-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama