Pomníček parašutistům

23. května 2012 v 12:00 |  Kousek za Prahou
V neděli 27. května oslavíme 70. výročí atentátu na Heydricha, události, na kterou můžeme být v našich dějinách skutečně hrdí. Už teď se všude objevuje spousta článků od autorů, kteří jsou mnohem fundovanější k tomu, aby o celé této historické události psali, připomínám třeba skvělou speciální přílohu Reflexu - a konec konců, o operaci Anthropoid, která vedla k atentátu a jejímž důsledkem bylo nejen vypálení Lidic a Ležáků, ale po zradě Karla Čurdy i akce v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se atentátníci skrývali a kde také po přepadení kostela gestapem zahynuli, víme alespoň něco všichni.

Pokud vás tato historická událost zajímá, máte jedinečnou možnost dozvědět se o ní víc na besedě, kterou pořádá historička a spisovatelka Jitka Neradová za přítomnosti historika docenta Jaroslava Šebka. Beseda se koná 30. května v 19 hod v Galerii - vinárně U Prstenu v Jilské 14. Další podrobné informace najdete na adrese http://www.jitkaneradova.blogspot.com/2012/05/atentat.html

Já vás dnes pozvu tam, kde celá operace začala - na okraj malé obce Nehvizdy severovýchodně od Prahy, kde parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík seskočili, a kde byl teprve 26. září 2010 umístěný malý pomník, který jejich výsadek připomíná.


Na pomníku bohužel chybí datum seskoku (proč, když je známá i přesná hodina?), tak jen doplňuji, že parašutisté zde seskočili 29. prosince 1941 ve 2.24 hod, víceméně omylem, protože letadlo ztratilo ve špatném počasí orietaci a pilot byl přesvědčen, že je na Plzeňsku. Jan Kubiš seskočil údajně přímo v místě pomníku, zatímco Jozef Gabčík dopadl o kousek dál - přímo na hranu příkopu silnice z Nehvizd do Horoušan, o kterou si poranil nohu. V zahradnickém domku poblíž ukryli svoji výstroj a v blízkém lese přečkali noc (údajně za pomoci hajného, v jiných zdrojích je však tato pomoc zpochybňována) a druhý den, když potřebovali zjistit kde jsou, se obrátili na faráře v Nehvizdech. Poté se vydali vlakem do Plzně a následně do Prahy, kde se začali připravovat na atentát, k němuž dojde za půl roku.
Informace o seskoku se nicméně dostaly i ke gestapu, které v Nehvizdech zahájilo rozsáhlé pátrání a vyšetřování. Nepodařilo se mu nic najít ani zjistit a údajně právě Nehvizdy byly po atentátu původně určeny k varovnému vypálení. Zabránila tomu prý blízkost silnice do Hradce Králové a proto byla zvolena mnohem odlehlejší vesnice Lidice a o něco později i Ležáky...


Po lesíku, v němž parašutisté přečkali noc, už není ani památky (ty stromy vpravo nejsou lesík. Za nimi už burácí dálnice). Naopak se sem od Prahy plíživě přibližují hangáry velkoskladů.Vedle pomníku stojí informační deska se starými fotografiemi a podrobnostmi o seskoku
Pomník na místě seskoku parašutistů není v Nehvidech jediný, který tuto akci připomíná. Další a starší najdete přímo před Obecním úřadem. Připomíná nejen výsadek, ale i občany Nehvizd, kteří zahynuli za války.

Kostel sv. Václava v Nehvizdech, kde údajně parašutisté našli pomoc faráře Františka Samka. Gotický kostel pochází z 13. století, zvonice vedle ze 17. století. Socha sv. Jana Nepomuckého vznikla v druhé polovině 18. století.


Jak se tam dostat: po dálnici D11 směrem na Hradec Králové, exit č. 8 na Jirny, po příjezdu do centra Nehvizd odbočit vpravo na Horoušany - ihned za Nehvizdy po přejetí nadjezdu nad dálnicí zabočit doprava na úzkou asfaltovou cestu, která vede těsně podél dálnice. Po ujetí cca 800 metrů najdete pomníček po pravé straně naproti jakési trasformátorové stanice.
Druhý pomníček stojí v centru obce před Obecním úřadem jen pár metrů před kostelem po levé straně.


A- pomník na místě seskoku, B - obecní úřad, C- kostel

 


Komentáře

1 rejcka rejcka | E-mail | Web | 30. května 2012 v 6:46 | Reagovat

Děkuji srdečně,několikrát. Jednak za Vaši upoutávku a budu ráda, když Vaši čtenáři dorazí. A jednak za návštěvu Nehvizd, kde jsem ještě nebyla,což vnímám trochu jako ostudu, když o atentátu chci vést přednášky. Ale napravím to, i díky Vaší reportáži. Děkuji

2 lamia lamia | E-mail | 21. listopadu 2012 v 18:34 | Reagovat

To praga-magica: Ohledně atentátu, nefungujícího sten-gunu, Heydrichova úmrtí na sepsi,a skutečnosti, že celý atentát byl jedna velká improvizace, která jen shodou okolností neskončila nezdarem, už jsem toho slyšela spoustu.Ale mám dvě zajímavosti:
Kdyby byl k použití skenner, můžeme sem dát skeny novin, co vycházely před atentátem a pak po něm, děda je schoval, fotky nejsou moc dobré, ale text by snad šel.
Pak historka o Heydrichovi - šofér auta, do něhož protektora po atentátu naložili, měl manželku a tu znal otec mé přítelkyně - vyprávěla (po válce)jak se Heydrich, i když zraněný, nechtěl nechat podpírat a snažil se na korbu vylézt sám, měl smůlu - do nemocnice cestoval, obložen syrečky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama