Astronomická věž Klementina

4. června 2012 v 12:00 |  Praha 1
Astronomická věž, která je dominatou Klementina, byla dokončena v roce 1722 za účasti Anselma Luraga, ale připisována bývá K. I. Dienzenhoferovi nebo F. M. Kaňkovi. Pravděpodobně už od samého počátku sloužila k astronomickým pozorováním, i když observatoř zde byla vybudována až v letech 1748-1751 díky jezuitovi Josefu Steplingovi. Od roku 1777 se na ní také určoval přesný čas - přesné poledne bylo udáváno mávnutím praporu z ochozu věže, podle kterého byly seřizovány pražské hodiny.
Věž měla být po rekonstrukci otevřená už loni na jaře, termín se ale pořád posunoval a ještě nedávno nikdo přesné datum nevěděl. V novinách jsem zahlédla, že snad měli otvírat 1. června, takže hned jak se udělá hezky a budu mít čas, popadnu foťák a půjdu to prověřit.

Na špičce věže je umístěna socha atlanta, který nese zemskou kouli s hvězdami a sluncem. Jejím autorem je Matyáš Bernard Braun, který ji vytvořil v roce 1723.


Vrcholek věže je bohatě zdobený štuky. Pod římsou najdeme také znaky zvěrokruhu.Držáky původních chrličů. Ty byly ztraceny a nahrazeny jinými až na začátku 20. století, staré konzoly na věži ale zůstaly.Podivné zaslepené okno uprostřed věže s několika otvory sloužilo na určování přesného času. Malým otvorem v kovové destičce pronikal sluneční paprsek do temné místnosti ve věži a na struně, která byly umístěna na podlaze a na stěně, bylo možno určovat čas. V pravé poledne struna rozdělila sluneční světlo přesně na dvě poloviny.


Na východní straně věže najdeme rokokové sluneční hodiny s lomenou sluneční tyčí, se stupnicí od VII do XI, symboly zvěrokruhu pro znamení Raka, Vah a Kozoroha a latinským nápisem A SOLIS ORTU - OD SLUNCE VÝCHODU. Údajně byly sluneční hodiny na každé straně věže, tyto jsou však jediné, které se dochovaly. Jak můžeme vidět nahoře na šesté fotografii shora, na západní straně zůstala z hodin zachována lomená tyč.A jen na doplnění - přímo naproti věže, vedle průchodu jezuitskou tiskárnou do Karlovy ulice, najdeme okno s měřícími přístroji. Klimatologická měření se v Klementinu provádějí už od poloviny 18. století, kdy je zahájil Joseph Stepling, zakladatel observatoře. Nepřetržitá řada měření trvá už od 1. ledna 1775 a je jedna z nejstarších v Evropě.
 


Komentáře

1 party dresses party dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 4:44 | Reagovat

Very Interesting Post! Thank You For Thi Information!.
http://www.weredress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama