Dominikánský dvůr

23. června 2012 v 12:00 |  Praha 4
Uprostřed starého Braníka stojí areál, který chátrá už tak dlouho, že si snad ani ti nejstarší pamětníci nedokáží vzpomenout na doby, kdy byl v lepším stavu. Otlučené zdi, odpadky zanesené vchody, všude náletové keře, plevel a dvůr plný haraburdí. Jde přitom o památku, kterou by se Braník mohl pyšnit (pokud by se ovšem podařilo sehnat pěkných pár desítek, ne-li stovek miliónů, které evidentně na opravu chybí).
Rozsáhlý dvorec byl v roce 1625 po bitvě na Bílé hoře vrácen dominikánským mnichům od sv. Jiljí, kterým byl zabaven v husitských dobách. Ti zde postavili v polovině 17. století zámeček s kaplí a v areálu založili pivovar, který fungoval až do třicetileté války, během níž byl zničen. Později byl sice na konci 18. století obnoven, ale za dalších sto let ho odkoupili sládci z branického pivovaru, nově postaveného nedaleko odtud, aby ho zavřeli a zabránili tak konkurenci.
Na začátku 20. století tady fungoval biograf, později tady měla sídlo policejní strážnice a po dalších letech chátrání měl být dvůr zbořen - naštěstí byl v 50. letech zapsán na seznam památek a to mu zachránilo život. Od té doby se s ním ovšem nic nedělo a roky se marně hledalo nějaké využití a hlavně peníze na opravu. Na lepší časy se začalo blýskat až v letošním roce - nedávno jsem četla, že by ho Charta 77 chtěla pronajmout a přestavět na dům s pečovatelskou službou pro umělce, kteří se ocitnou v nesnázích, ať už z důvodu stáří, zdraví nebo financí, tak aby mohli v klidu tvořit dál. Projekt je to určitě záslužný, uvidíme, co z něj zbyde. Taková organizace jako Charta 77 snad ví, co dělá a na co jí stačí síly...


Čtyřkřídlému dvorci dominuje hranolová věž z roku 1761 s kněžištěm ze zrušené kaple. Údajně jsou v ní hezké štukatury.Ze stejné doby je i štukový reliéf Krista s klečícím dominikánem, který můžeme vidět pod sklem na věži
A ještě dva indiskrétní pohledy přes plot na bývalé nádvoří. Není to zas až takový problém, je sem dobře vidět z přilehlé terasy u sousedního nákupního centra.
Braník, Branická 44


 


Komentáře

1 Paul Kucera Paul Kucera | E-mail | Web | 21. února 2016 v 23:19 | Reagovat

Na https://www.facebook.com/Dominikansky.dvur a http://www.dominikanskydvur.cz najdete aktuality ohledně rekonstrukci Dominikánského dvora Zemským pivovarem.

2 praga-magica praga-magica | 22. února 2016 v 0:11 | Reagovat

[1]: Děkuji za informaci, to je dobrá zpráva, že bude zahájená rekonstrukce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama