Kostel sv. Cyrila a Metoděje

18. června 2012 v 12:00 |  Praha 2
Dnes si připomínáme další ze dnů, památných z operace Anthropoid. Po atentátu na Heydricha 27. května 1942 následoval drastický teror ze strany gestapa. Domovní prohlídky, zatýkání, popravy, vypálení Lidic a tlak na obyvatele vedly nakonec ke zradě jednoho z parašutistů - Karla Čurdy, který na gestapu nahlásil, že se atentátníci s dalšími pěti parašutisty skrývají v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Kostel byl brzy ráno obklíčen a nacisté do něj vtrhli. Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík bojovali s německou přesilou dvě hodiny na kúru chrámu, kde také zemřeli. Nacisté poté zaútočili na podzemní kryptu, do které nejdříve nemohli najít vchod. Snažili se parašutisty dostat střelbou i slznými granáty, které vhazovali dovnitř okénkem z ulice, a později přivolali na pomoc hasiče, kteří se snažili kryptu zaplavit vodou. Josef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc se odmítali vzdát a bojovali v kryptě dalších pět hodin, než podlehli přesile. Poslední náboje si nechali pro sebe, aby je nacisté nedostali živé.

A co bylo dál? Den poté, 19. června 1942, byl popraven předseda československé vlády generál Alois Eliáš. Biskup Gorazd, představitel pravoslavné církve, nabízí svůj život, aby byly ušetřeny další oběti. Jeho oběť nepomohla, 24. června byly vypáleny Ležáky a 4. a 5. září byli popraveni představitelé pravoslavné církve. 24. října bylo v Mauthausenu popraveno 294 spolupracovníků II. odboje, kteří tam byli po atentátu odvlečeni.Barokní kostel v Resslově ulici byl postavený v letech 1730 - 36 podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera a Pavla Ignáce Bayera a zasvěcený sv. Karlu Boromejskému. Uvnitř je zdoben štuky M. I. Palliardiho z roku 1739 a freskami z legendy o sv. Karlu z od K. Schöpfa. Kostel byl v roce 1935 obnoven jako chrám československé církve pravoslavné a přejmenován na kostel sv. Cyrila a Metoděje.


Pohled do kostela (foceno přes skleněné dveře, proto ty světelné odrazy po stranách) s pohledem na ikonostas
Okno do krypty z Resslovy uliceTakto vypadal kostel po boji (přefotografováno z výstavky v kryptě)Krypta. Tady se skrývali parašutisté. Schody vzadu vedou za ikonostas a v době skrývání byly shora zamaskovány kamennou deskou. Vstup do krypty byl tehdy jen přes malý otvor u stropu, který je vidět na další fotce.


Pod oknem vedoucím do Resslovy je umístěný malý pomníkV kryptě najdeme také busty obou atentátníků - vlevo Jozef Gabčík, vpravo Jan KubišIdentifikace těl mrtvých partyzánů před kostelem (přefotografováno z výstavky v kryptě). Třetí zprava Karel Čurda.

Národní památník hrdinů heydrichiády
Nové Město, Resslova 9a
Otevřeno: březen - říjen v úterý - neděli 9.00 - 17.00, listopad - únor v úterý - sobotu 9.00-17.00
Vstupné 70 Kč
 


Komentáře

1 Radka Radka | 15. února 2014 v 22:29 | Reagovat

Konečně jsem navštívila tento památník, o kterém jsem věděla téměř vše, ale nikdy na něj po dobu návštěvy nezbyl čas.Vám Pražanům závidím, co všechno můžete vidět a kam všude můžete zajít.Já zvládám jen pokaždé kousíček. Tentokrát jsem byla v Praze 2 a "objevila" jsem letohrádek -vilu Amerika- muzeum A.Dvořáka a byla jsem nadšená.

2 Praga-Magica Praga-Magica | 16. února 2014 v 15:02 | Reagovat

[1]:Radko, to mě těší, pokud Vám při Vaší cestě mohl být můj blog taky trochu užitečný:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama