Na Zderaze

12. června 2012 v 12:00 |  Praha 2
Dnes vás pozvu na místa, kde to mám ráda a kudy ráda chodívám. Bývalou osadu Zderaz, která se rozkládala mezi dnešním Karlovým náměstím a Jiráskovým nábřežím ještě před vznikem Nového Města pražského, dnes sice připomíná jen ulice Na Zderaze a pár staveb, místo však má dodnes tak trochu tajemnou atmosféru. Nejdříve se ale musíme vrátit do daleké historie, na konec 12. století, kdy se v těchto místech tyčila místy až dvacet metrů vysoká Břežská skála, na které stával hrádek Zderaz, kolem kterého se rozkládala malá obec. Jejím farním kostelem byl románský kostelík sv. Václava, později goticky přestavěný. Osada patřila řádu křižovníků Božího hrobu, kteří v těsné blízkosti osady založili klášter (zhruba v místech nádvoří dnešní ČVUT) a roku 1190 postavili kostel sv. Petra a Pavla. Po mnoha letech fungování a mnoha přestavbách byl nakonec klášter i s kostelem pobořen za husitských válek a i když byl později znovu postaven a obnoven, křižovníci ho nakonec opustili. Za josefinských reforem byl v roce 1785 zrušen a zbořen kolem roku 1905. V letech 1872-73 byla na rohu Resslovy ulice a Karlova náměstí postavena novorenesanční budova Českého polytechnického ústavu Království českého (dnešní ČVUT) a vedle ní emeritní dům zestárlých kněží, vybudovaný současně s kostelem sv. Karla Boromejského. Domov pro kněze byl později zrušen a budova byla připojena k technice, zatímco kostel sv. Karla Boromejského byl v roce 1935 obnoven jako chrám pravoslavné československé církve a přejmenován na kostel sv. Cyrila a Metoděje.
Na přelomu 19. a 20. století v těchto místech proběhla rozsáhlá asanace a velké úpravy, při kterých byly srovnány terénní nerovnosti. Jak tenkrát tato místa vypadala si dnes můžeme prohlédnout tak maximálně na akvarelech Václava Jansy, který při tehdy probíhající asanaci pečlivě mapoval starou Prahu - a právě ten nám ukáže, jak to "Resslovce" tehdy vypadalo.Přestože mám několik reprodukcí Jansových akvarelů doma (kdysi jsem je vyhrabala a koupila po pětikoruně za kus v dnes už neexistujícím antikvariátu na rohu Skořepky a Na Perštýně), pro tento článek jsem použila obrázky ze stránek Klubu za starou Prahu, kde jich najdete spoustu i se zajímavým popisem.Pohled na kostel sv. Cyrila a Metoděje (v jehož kryptě se skrývali a v níž i zahynuli parašutisté po útoku na Heydricha). Na kostel se podíváme v samostatném příspěvku někdy příště.Jen o něco níž v Resslovce stojí kostel sv. Václava Na Zderaze, který má ve svém severozápadním nároží zabudovány zbytky původního románského kostela. Dnešní gotická podoba vznikla při přestavbě v první polovině 14. století. Oba kostely se po snížení uliční úrovně ocitly na vyvýšených soklech.

Naše procházka bude pokračovat kolem kostela Cyrila a Metoděje do ulice Na Zderaze, kde nad schody uvidíme jednu z budov techniky.Tento barokní dům dříve býval probošstvím kláštera řádu křižovníků - Strážců božího hrobu a je jednou ze zachovaných památek na tento klášter. Za povšimnutí stojí tovární komín, který stojí na nádvoří techniky, a který není z jiného místa vidět.


Vjezd do dvora technikyI toto místo nám zachytil Václav JansaA dnešní podobaVelká část ulice Na Zderaze a její roh s ulicí Na Zbořenci je tvořená schodišti a romantickými zákoutími mezi vysokými činžáky
O Stoleté kavárně, která kdysi bývala v rohovém domě ulic Na Zderaze a Na Zbořenci, se píše i v Dobrém vojáku Švejkovi. Dnes ji tady ovšem nehledejte, už dávno je zavřená.

Tato nástěnná malba na rohu ulice Na Zbořenci oživuje slepou zeď za technikouZa nárožím tohoto starého domu se dostaneme do uličního výklenku, ve kterém najdeme vstup do dvou domůNa dvoře domu Na Zbořenci 10 je zachovaná další malá část bývalého kláštera - a to klášterní ambit. Před několika lety jsem uvnitř byla, bohužel bez fotoaparátu. Tehdy byl ještě dům volně přístupný, i když už tenkrát na něm visela cedule se zákazem vstupu, která byla později nahrazená mříží. Teď mě dovnitř nepustili fotit ani na požádání, musíme se tedy spokojit s obrázkem z internetu.Na mapce je vyznačený dům Na Zbořenci s malou částí ambitu. Vidíme na ní také celý areál dnešní ČVUT, bývalého kláštera, i s budovou fyzikálního ústavu arch. Kožíška, postavenou na nádvoří v roce 1908. Co ovšem na této mapce vidět není, je pod hustou korunou stromu schované překvapení ve dvoře vedlejšího domu Na Zbořenci 12.Kaple Božího hrobu z roku 1722 je jedinou součástí starého kostela sv. Petra a Pavla, která přežila do dnešních dnů. Na místě dřívějšího románského a později goticky přestavěného kostela s kaplí byl v letech 1715-22 postaven nový kostel a kaple v barokním slohu a to díky příspěvku bohatého měšťana Mazánka (už vidím, jak se smějete, po nedávné aféře zní toto jméno u donátora poměrně komicky). Na rozdíl od kostela, který byl zbourán, nám kaple zůstala zachovaná. Údajně je také dobře viditelná z oken některých učeben techniky.Kaple dnes stojí na nádvoří, které není volně přístupné, při troše štěstí vás ale může někdo pustit dovnitř. Kapli najdete hned za ohyzdnými vraty a pokud byste se přes ně chtěli podívat, nezapomeňte se usmívat - hned nad vraty je totiž umístěná kamera :-)A ještě jednou kaple Božího hrobu na akvarelu Václava Jansy - zeď vpravo patří dnes už neexistujícímu kostelu sv. Petra a Pavla.


Ulice Na Zbořenci nás zavede do Myslíkovy ulice - a tam naše dnešní putování končí.

A - kostel sv. Václava na Zderaze
B - kostel sv. Cyrila a Metoděje
C - staré probošství
D - Stoletá kavárna
E - Na Zbořenci 10
F - kaple Božího hrobu
 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 13. června 2012 v 11:11 | Reagovat

Moc zajimavy clanek. To by clovek neveril vsechno co se nachazi v miste kde si mysli ze uz vsechno zna.

2 Emil Emil | 13. června 2012 v 20:03 | Reagovat

Pěkný článek, také mám tuto oblast rád. A ve filmu jede Švejk na kolečkovém křesle na Bělehrad z ulice Na Zbořenci do ulice Na Zderaze.

3 praga-magica praga-magica | 14. června 2012 v 16:11 | Reagovat

[1]: Taky proto máme všichni Prahu tak rádi, ne?

4 praga-magica praga-magica | 14. června 2012 v 16:13 | Reagovat

[2]: Díky za novou informaci, musím se přiznat, že jsem film - až na nějaké ukázky - nikdy neviděla, tak jsem to ani nevěděla :-)

5 mia mia | 15. června 2012 v 8:20 | Reagovat

Moc se mi líbí Vaše stránky. Dovolím si malé doplnění. Roku 1673 našel ve zdech kláštera azyl Karel Škréta, když předtím zabil v souboji v Rytířské ulici svého soka nizozemského malíře Ondřeje Oktavia Piera. V klášteře se ukrýval téměř rok a vytvořil zde několik obrazů . Klášter opustil nedlouho před svou smrtí. Jeho obrazy se částečně dostaly  do Drážďan, některé byly ztraceny neznámo kam, jeden údajně v NG. Roku 1809 zde byla zřízena svatováclavská trestnice, která svému účelu sloužila 80 let. Vězni poté přešli na Pankrác.

6 praga-magica praga-magica | 15. června 2012 v 11:10 | Reagovat

[5]: Děkuji za chválu i za informaci, jen si myslím, že se týká spíš jiného kláštera - augustiniánského vedle sv. Václava na Zderaze, který ležel mezi dnešním Tančícím domem a Palackého náměstím. Tam taky byla ta věznice... je to hezky vidět na maketě Podskalí v muzeu v Podskalské celnici...:-)

7 mia mia | 15. června 2012 v 12:05 | Reagovat

děkuji za upřesnění a přeji hezký den.

8 Tomáš Tomáš | 22. června 2012 v 15:44 | Reagovat

Nevíte náhodou, kdo je majitelem popř. správcem kaple Božího Hrobu. Měla jste možnost nahlédnout i do interiéru?
Děkuji,T

9 praga-magica praga-magica | 22. června 2012 v 16:21 | Reagovat

[8]: Bohužel interiér jsem neviděla a ani se mi nepodařilo zjistit, kdo kapli spravuje. Sice jsem se ptala toho hodného pána, který mě pustil dovnitř a dovolil mi fotit, ale nevěděl taky nic (a navíc čekal, až to rychle vyfotím a vypadnu, aby za mnou mohl zase zamknout, takže jsem se na tom dvoře ani nemohla moc rozhlížet :-)). Ale pořád to vedu v patrnosti  a při vhodné příležitosti budu pátrat dál, taky mě to zajímá :-)

10 lamia lamia | E-mail | 4. listopadu 2012 v 18:30 | Reagovat

Celá ta oblast okolo Zbořence je zajímavá, ta jedna z několika zachovaných pražských rotund je V tůních? Teď si nejsem jistá. Ale v Praze je takových překvapení plno. Například v zástavbě kolem Dlouhé za Hrzánskou pasáží je utopená malá, zřejmě původně gotická věž - náhodou jsem si jí všimla jako zbytku opevnění a podle mapy se pak ukázalo, že je to opravdu zbytek obranné fortifikace.

11 Praga-magica Praga-magica | 5. listopadu 2012 v 0:29 | Reagovat

[10]: Asi myslíte rotundu sv. Longina v ulici Na Rybníčku, taky ji tady na blogu někde najdete...
Ta gotická věž by mě zajímala, kde přesně jste ji, prosím, našla?

12 Ivan Ryant Ivan Ryant | E-mail | 9. června 2013 v 2:34 | Reagovat

Matně si vzpomínám, že o Tůních a okolí píše Popelka Biliánová ve svých pověstech. Něco o ponorných řekách, které se čas od času provalí do sklepů blbě vyprojektovaných činžáků v místě zasypaných tůní. A ty řeky tečou pod Karlákem a Zderazem do Vltavy...

13 praga-magica praga-magica | 9. června 2013 v 12:10 | Reagovat

[12]:Děkuji za informaci, zní to zajímavě a pravděpodobně, Popelku B. jsem nečetla, asi bych měla :-)

14 Vašek Hlaváč Vašek Hlaváč | E-mail | Web | 1. ledna 2015 v 10:33 | Reagovat

Vážená paní Praga-Magica,

pracuji na FEL ČVUT v areálu na Karlově náměstí. Zajímá mě historie místa. Nechal jsem např. udělat modré smaltované cedule, které s historií místa stručně seznamují. Mohl bych se s Vámi sejít a popovídat si? Ukáži Vám prostory uvnitř areálu. Domluvím i návštěvu interiéru barokní kaple Božího hrobu. Z blogu jsem nerozluštil Vaše jméno. Můj email je hlavac@fel.cvut.cz, číslo na mobil 603 149 689. Díky.
Vašek Hlaváč

15 Michaela Michaela | 7. února 2015 v 20:23 | Reagovat

Škrétovy obrazy některé jsou myslím
v 0lomouci vystaveny.
Jsem sice z Brna, ale Prahu muluju a
Zderaz je taky moje oblíbené místo.

16 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. srpna 2015 v 21:42 | Reagovat

Mám ve sbírce starou pohlednici "Stoleté kavárny"....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama