Winternitzova vila

5. června 2012 v 22:48 |  Praha 5
Slavný architekt Adolf Loos v Praze navrhl kromě známé Müllerovy vily ještě jednu, o které se téměř neví. Možná je to proto, že Loosovo autorství není stoprocentně prokázané, v některých pramenech je uváděno, že autorem je Loosův spolupracovník Karel Lhota, v každém případě však tato smíchovská vila jako by z oka vypadla právě jen o něco málo starší Müllerově vile a to jak vzhledem, tak vnitřní dispozicí.
Funkcionalistickou vilu si nechal na svahu Malvazinek postavit advokát JUDr. Josef Winternitz v roce 1932, žil v ní však se svojí rodinou jen deset let, než byl odvlečen do koncentračního tábora. Vilu zabavili nacisté a po válce se dostala do rukou státu, který v ní zřídil mateřskou školku. Upřímně řečeno, nedovedu si představit, jak tady mohla školka se všemi těmi příkrými a úzkými schodišti a malými místnostmi fungovat, ale pro vilu to svým způsobem byla záchrana - nikdo tady neprováděl nevratné stavební zákroky, na druhou stranu však zchátrala tak, že když byla v devadesátých letech vrácena potomkům dr. Winternitze, bylo nutné ji kompletně a nákladně zrekonstruovat.
Současní majitelé vilu na týden zpřístupnili veřejnosti a protože mají vztah k výtvarnému umění, uspořádali v ní výstavu moderního umění. Vila je otevřená do zítřka, 6. června, a pokud to ještě stihnete, určitě stojí za návštěvu.


Nádherně prosvětlená obytná místnost v přízemí. Vila má bohužel zřejmě kvůli orientaci do světových stran umístěna velká okna a terasy do ulice (a tedy na jih), zatímco směrem do severně umístěné zahrady vedou hladké a vysoké zdi.
Z původního vybavení se ve vile nezachovalo téměř nic - s výjimkou vestavěného nábytku v jídelní části obývacího prostoruZ obývacího prostoru můžeme sestoupit do suterénu a do sklepa. I tam jsou vystavena umělecká díla.

Pokoje v prvním patře jsou propojené a ty s orientací na jih mají přímý vstup na terasu


I tady je umění vystaveno doslova všude


Terasa v prvním patřeDruhé patro není příliš rozlehlé, jen úzká chodbička a dvě malé místnosti, tomuto patru však dominuje velká terasa. I když vede směrem k ulici, je postavena tak, aby z ní byl výhled i na město.
Smíchov, Na Cihlářce 10
otevřeno do 6. 6. od 12 do 18 hod
vstupné dobrovolné

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama