Barokní knihovna Klementina

15. července 2012 v 12:00 |  Praha 1
Kdyby kvůli ničemu jinému, tak stojí za to zaplatit si prohlídku Klementina jen kvůli Barokní knihovně. Jedním slovem je úchvatná. Knihovní sál leží přímo nad Zrcadlovou kaplí a byl vytvořený v první polovině 18. století, pravděpodobně podle plánu F. M. Kaňky. Fresky na stropě, které jsou dílem Jana Hiebla, symbolizují vědy a umění, iluze kupole uprostřed představuje chrám moudrosti. Galerie v horní části je lemována původním barokním zábradlím.
V knihovně je uloženo dvacet tisíc knih v různých jazycích (hlavně v latině, němčině a italštině), většinou z oboru teologie, z nichž ty nejstarší pocházejí ze 16. století. Stejně jako v jiných starých knihovnách, i tady existuje oddělení zakázaných knih, kde byly ukládány knihy s jiným výkladem bible, než je ten římskokatolický. Zajímavostí jsou prázdné regály, ve kterých bývaly uloženy knihy, které známý jezuita Koniáš (vlastním jménem Anton Koňas) prohlásil za kacířské a proto byly spáleny..
Knihy tady začal systematicky třídit až v roce 1781 Karel Rafael Ungar, který také zavedl dodnes dodržovanou tradici, že z každého vydání knihy je jeden povinně věnován Národní knihovně.
Glóby, uložené v knihovně, jsou zeměpisné i hvězdné.
I přesto, že je v knihovně kvůli ochraně knih šero a že není možné vstoupit dovnitř (pohled jen od vzdálených dveří), pro milovníky knih a architektury je to určitě nezapomenutelný zážitek.

Klementinum
Vchod z Mariánského náměstí, Karlovy a Křižovnické ulice
Prohlídka pouze v rámci okruhu, zahrnujícího i Zrcadlovou kapli a Astronomickou věž
Otevřeno denně od 10 do 17 hod
Vstupné 220 Kč
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama