La cappella italiana

28. července 2012 v 12:00 |  Praha 1
I když by se podle názvu mohlo zdát, že bude řeč o nějaké italské kapele, není to tak, jde o italskou, nebo lépe řečeno Vlašskou kapli Nanebevzetí Panny Marie. Je součástí komplexu Klementina a nechala ji tady postavit v letech 1590-97 pro své duchovní potřeby italská komunita, která se v Praze začala usídlovat už od dob císaře Rudolfa II., který do Prahy povolal mnoho italských architektů, stavitelů a jiných umělců a řemeslníků. Ti se sice usazovali především na Malé Straně, kde postavili Vlašský špitál, pro svoji novou kapli však zvolili místo v blízkosti Klementina, protože jezuité byli schopní kázat italsky.
Návrh oválné renesanční kaple vytvořil pravděpodobně římský architekt Ottavio Mascarino a stavitelem byl známý Domenico Bossi. Zajímavé je, že kaple má společný portikus s vedlejším kostelem sv. Klimenta. Portikus je zdobený kovanou mříží, dílem F. M. Kaňky z roku 1715, a stojí na něm sochy sv. Klimenta a andělů.
Kaple má krásnou freskovou výzdobu na stropě i na stěnách (na klenbě je to Nanebevzetí Panny Marie z r. 1773 a na stěnách obrazy Sedmi tajemství P. Marie z r. 1607) i krásný hlavní a boční oltář, ale v současné době je bohužel nepřístupná. Už několik let se připravuje její rekonstrukce, ale prozatím se pořád nic neděje, přestože opravy měly být dokončeny už v roce 2009. Zdá se, že vlastník, kterým je italský stát, pořád nemůže najít volné peníze. Pokud by se vám ji někdy ještě podařilo zastihnout otevřenou, určitě toho využijte, výzdoba interiéru je opravdu nádherná.Nápis za mříží hlásá: "Brána kaple slovutné italské kongregace"Kaple měla zmizet z mapy Prahy při velké asanaci na přelomu 19. a 20. století, kdy její zbourání bylo součástí jednoho ze dvou vybraných návrhů asanace, původně předpokládané jen v nezdravém a přelidněném Josefově. Začala se ale plíživě rozšiřovat i do okolí, kde její tvůrci úřadovali podle pravidla, že nejkratší cesta z jednoho bodu do druhého je přímka - podle toho rýsovali ulice a navrhovali bourání. Vlašská kaple byla společně s vedlejším kostelem sv. Salvátora shledána bezcennou (se zdůvodněním "v areálu Klementina je pět kostelů, to je zbytečné") a na jejich úkor měla být rozšířena Karlova ulice podle linie kostela sv. Klimenta. Jen protesty, které kolem těchto návrhů rozpoutali tehdejší umělci v čele s Vilémem Mrštíkem, tomu zabránily. Bohužel jinde tak úspěšní nebyli a na Starém Městě (ale i na Malé Straně a na Novém Městě za Národním divadlem) zmizely nejen celé bloky domů, ale i mnoho cenných paláců a náboženských staveb).


Vlašská kaple
Staré Město, Karlova
 


Komentáře

1 Martin Cibulka Martin Cibulka | 30. července 2012 v 21:10 | Reagovat

Vlašská kaple je opravdu nádherná, také doporučuji. Ještě jedna zajímavost, sice říká se, že v právě v této kapli je nejlepší akustika v Praze. Zajímalo by mě je li to pravda. Přeji všem krásné dny. Martin z Brna

2 cheap plus size wedding gowns cheap plus size wedding gowns | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 16:24 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.threedress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama