Pod skálou v Hlubočepích

10. července 2012 v 12:00 |  Praha 5
Na staré Hlubočepy mě před časem upozornil jeden z mých čtenářů, který na mém blogu viděl, že ráda prozkoumávám venkovská předměstí Prahy. Nějaký čas mi trvalo, než jsem se tam vypravila, je to pro mě přece jen trochu z ruky, ale stálo to za to. Stará osada, rozložená kolem Dalejského potoka a vmáčknutá mezi vysokou skálu, ohraničující Prokopské údolí, a svah, vedoucí k Barrandovu, si uchovala dodnes svoje vesnické kouzlo, hlavně proto, že tady nenarazíme na žádnou vysokou zástavbu - i ta nové se přizpůsobila svému okolí a neční do výšky.
O Hlubočepích existují první zmínky už z roku 1259, kdy osada patřila částečně strahovskému klášteru a částečně vyšehradské kapitule. Později osada přešla do vlastnictví smíchovského kartuziánského kláštera a i v dalších stoletích se tu střídali vlastníci, především církevní, a to až do roku 1922, kdy byla připojená v Praze.
Jejich původní název Hlubočerpy vznikl podle toho, že se v nich voda musela čerpat z velké hloubky. Osada byla převážně zemědělská, pěstovalo se tady víno, chmel, obilí a choval dobytek - a to až do doby industrializace blízkého Zlíchova, kde byl postavený lihovar a další továrny a kdy se tady začali usídlovat dělníci.


Celá čtvrť určitě stojí za prochození křížem krážem, jen tak se totiž dá narazit na pravé poklady, jako jsou třeba následující domky v ulici Ke hřbitovu a Pod útesy.

Do Hlubočep se dá dostat shora z frekventované barrandovské silnice, ale také pořád dozadu po smíchovské Nádražní ulici. V tom případě narazíte na vysoký viadukt, dnes památkově chráněný, který je součástí pražského Simmeringu.
Jak se tam dostat: tram č. 4, 12, 14 a 20, nebo autobus č. 120

 


Komentáře

1 prazskychytrak prazskychytrak | 12. července 2012 v 9:30 | Reagovat

Nádhera! Díky za tip

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama