Dům U Kočků

17. srpna 2012 v 12:00 |  Praha 1
Velký růžovo-bílý dům na nároží mezi Karlovou, Jilskou a Jalovcovou ulicí, který dnes nese název U Kočků a který se dříve jmenoval i Červený dům nebo dům U zlatého kříže, má románská jádro z druhé poloviny 12. století, má ale i gotické a raně barokní části. Vrcholně barokní přestavba, při které vzniklo dnešní průčelí, byly provedená jeho tehdejším majitelem Antonínem Minettim kolem roku 1720. Tehdy dostal dům červenou barvu a s ním i označení Červený dům. V roce 1724 ho koupil Bernard Bulla z Bullenau a začal tady provozovat první pražskou tabákovou manufakturu. Dům sloužil současně k ubytování ispektorů a úředníků tabákové správy. Manufaktura, v jejímž provozování pokračoval i Bullův syn Antonín Vít, měla více než sto zaměstnanců, k nimž patřili i bývalí pašeráci tabáku, kteří si tady odpykávali svůj trest. V domě byl umístěný i mlýn s koňským pohonem na drcení tabáku a bednářská dílna. Tabák se sušil nejen na půdě tohoto domu, ale i okolních budov. Výroba tady zanikla pravděpodobně kolem roku 1737, kdy ji převzali čeští stavové.


Vrcholně barokní portál z Jilské ulice, kde je dnes vstup do restaurace, připomíná nápisem v kartuši majitele domu, kterým byl od roku 1927 ing. Václav Kočka-Amort, který své druhé příjmení přijal po své ženě Jarmile, dceři sochaře Viléma Amorta.
Monogram AVM v mříži portálu odkazuje pravděpodobně na Antonína Minettiho, který dům koupil v roce 1685
Portál do Karlovy ulice hlídají dva poměrně dobrotivě se tvářící lviNa průčelí najdeme štukové maskarony i reliéfy imperátorůZpracováno podle knihy Domy na Starém městě pražském IV. autorů Petra Šámala a Alexandra Rymareva

Staré Město, Karlova 44 -Jilská 9 -Jalovcová 5

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama