Trmalova vila

8. srpna 2012 v 15:56 |  Praha 10
Trmalovu vilu ve Strašnicích navrhl architekt Jan Kotěra pro učitele Františka Trmala, který tady bydlel s rodinou až do roku 1908, než se odstěhoval do většího domu. Vila byla postavená v letech 1902 - 1903 v tehdy odlehlé části Prahy jako první v nově zakládané vilové čtvrti a Kotěra se podepsal nejen pod samotný dům, ale také pod návrh zařízení a vybavení. Z toho tady dnes už nezůstalo vůbec nic, vila byla mnoho let využívána jako lidová škola umění a veškeré zařízení zmizelo v nenávratnu.
Dům zvenku zaujme hrázděním, vikýři, arkýři a zdobenými štíty. Protože leží na křižovatce dvou ulic, je možné si ho prohlédnout ze všech stran.

Průčelí do zahrady mělo podle Kotěrova návrhu otevřenou verandu, kterou se vycházelo na zahradu, teprve později byla tato část vyzděna. Vyřezávané a malované zábradlí a dřevěné štíty svými lidovými motivy tak trochu připomínají Jurkovičovu vilu.
Při vstupu do vily nás zaujme krásná původní dlažbaSchodiště, vedoucí do patra, je zdobené vyřezávaným zábradlím a je vyvedeno ve stejných barvách, které byly použity už na venkovní fasádě.
Malý salonek, vytvořený v přízemí v později dostavěném arkýři, je zařízený nábytkem, který je sice od Kotěry, ale byl navržený pro vilu psychiatra dr. Heverocha a sem do Trmalovy vily je jen zapůjčený z Umělecko-průmyslového muzea.
V ostatních dvou přízemních místnostech, které jsou bez nábytku, bývají krátkodobé výstavy, které se většinou nějakým způsobem týkají architektury.Pohled do prvního patra na vyřezávané a malované zábradlí a především na strop, malovaný lidovými motivy
Secesní lustr není původní, byl do vily jen zapůjčen Umělecko-průmyslovým muzeem a i on je Kotěrovým dílem, navrženým pro dr. HeverochaV horním patře bývala umístěná ložnice manželů Trmalových, pracovna Františka Trmala a pokoj jeho tří synů. Všechny pokojíčky jsou překvapivě velmi malé a pokud jde o dětský pokoj, vůbec si nedovedu představit, jak se tam vůbec mohly vejít tři postele, natož ostatní věci dětí.
V bývalé ložnici je opět vystavený nábytek, který také pochází z jiné vily, navržené Kotěrou.Detail zábradlí balkónu ložnicePohled z balkónu ložnice do zahrady. I tu původně navrhl Kotěra, včetně zahradního přístřešku a hospodářské budovy. Vytvořil v ní cestičky a zákoutí - například tato část, která přiléhala k salónu v přízemí, bývala zarostlá vysokými keři a vytvářela tak intimní kout, který byl pokračováním obytného prostoru.Zahradní altánek

Vstupné 40 Kč, snížené 20 Kč, informaci o otvírací době najdete na následující tabuli. Jen tak mimochodem, prohlídka těchto relativně malých prostor trvá hodinu a mladý průvodce, na kterého jsem natrefila, byl neskutečně milý, mluvil zasvěceně a dokázal mi odpovědět na všechny otázky. Navíc jsem měla ještě luxus individuální prohlídky, protože v sobotu ve 14 hod nikdo jiný prostě nepřišel.

Jak se tam dostat: Strašnice, Vilová 11

 


Komentáře

1 TomአBocáN TomአBocáN | E-mail | Web | 13. srpna 2012 v 11:23 | Reagovat

Ďakujem za typ.. v blízkej dobne určite navštívime

2 praga-magica praga-magica | 14. srpna 2012 v 15:54 | Reagovat

[1]:Děkuji za komentář a přeji hezkou prohlídku!

3 rolex classic women fake rolex classic women fake | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:58 | Reagovat

Q. Why did Goofy put a clock under his desk?
http://www.theirwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama