Usedlost Cibulka

19. srpna 2012 v 12:00 |  Praha 5
Dnes se spolu podíváme na místo, kde na každého milovníka památek musí padnout smutek - smutek z toho, že takový areál, jako jsou Cibulka (protože jako všechny názvy usedlostí v Praze, i název Cibulka je množného čísla) mohl zchátrat do té míry, že to vypadá, že jejich osud je zpečetěn a že někdo jen čeká na to, až spadnou a uvolní se cenný pozemek.
Usedlost vznikla v 17. století z viničního domku na vinici, která v těchto místech existovala už od 16. století. Na konci 16. století byl jejím majitelem staroměstský měšťan Václav Cibulka, jehož jméno usedlost nese dodnes. Její další majitelé ji dál zvelebovali, největšího rozkvětu se ale vinice s domkem dočkala v roce 1817, kdy ji zakoupil pasovský biskup Leopold Leonard Thun z Hohensteinu. Provedl velkou přestavbu, dostavěl další křídla budovy, stáje, chlévy, sýpky, stodoly, zimní zahradu a další drobné stavby, a v jejím okolí založil rozsáhlý anglický park, vyzdobený mnoha drobnými stavbami - čínským pavilonem, umělou zříceninou, poustevnou a mnoha sochami. Park zpřístupnil veřejnosti a nechal postavit ohradní zeď jen kolem usedlosti se severní a východní zahradou. Po jeho smrti celý areál začíná chátrat a v roce 1922 ho odkupuje pražská obec s velkými plány na zachování památky. Situace se ovšem nezlepšila, usedlost sloužila postupně jako bydlení, dílny a sklady podniku Umělecká řemesla, později i jako sklady zeleniny. V roce 1983 ji koupila Česká spořitelna, později Autoturist, dnes je ve vlastnictví firmy Cibulka a.s., kterou založili někteří vedoucí pracovníci bývalého Autoturistu, a které, dle informací na internetu, usedlost posloužila jako záruka za stodvacetimiliónový bankovní úvěr. Plánované opravy ani nutná údržba nejsou prováděny, hlavní budova má propadlou střechu a vše, co mělo nějakou hodnotu, je rozkradené (včetně měděných plechů, okapů, dveří, oken a některých drobných sochařských děl apod.).Dovnitř se samozřejmě nesmí, cedule na bráně dokonce hrozí, že je areál hlídaný psy, ale i to, co je vidět přes bránu a pobořenou zeď kolem zahrady, úplně stačí
V létě je katastrofální stav usedlosti částečně milosrdně přikrytý zelení. Skutečnost je dobře vidět až když listí opadá.Park a těsné okolí usedlosti je ve vlastnictví Prahy 5, která nedávno vykácela náletové stromy, provedla parkové úpravy a vysázela před areálem stromy. Bohužel nemůže nic dělat s čínským pavilonem, který patří k usedlosti, a který je také v rozkladu.Osmiboký pavilon byl postavený v roce 1822 jako čínský větrný mlýn. Na špičce střechy stávala měděná postava Číňana s deštníkem, kolem něhož byly zavěšeny zvonečky. Figura se ve větru otáčela a zvonečky bylo slyšet v širokém okolí.Do parku se podíváme příště, aby to dnes nebylo tak dlouhé. Je tam toho totiž k vidění poměrně dost.

Košíře, U Cibulky

 


Komentáře

1 Josef Jelínek Josef Jelínek | E-mail | 29. listopadu 2013 v 22:25 | Reagovat

Leopold Leonard Thun Honenstein kopil Cibulku v roce 1817 a zemřel v roce 1826
Nemohl ji tedy koupit v roce 1871

2 Praga-Magica Praga-Magica | 30. listopadu 2013 v 22:15 | Reagovat

[1]: Děkuji za upozornění na překlep, už je to opraveno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama