Lichtenštejnský palác

18. září 2012 v 12:00 |  Praha 1
Lichtenštejnský palác v horní části Malostranského náměstí je dnes sídlem Hudební fakulty AMU a byl letos zpřístupněný v rámci Dnů evropského dědictví. Pojďme se podívat na jeho spletitou minulost.
Na místě dnešního paláce stávala v horní části náměstí řada domů z 15. století, postavených na základech starších domů, zbořených v době husitských válek, z nichž se dodnes zachovaly gotické sklepy. Čtyři z těchto domů koupil v roce 1622 "krvavý" místodržitel Karel z Lichtenštejna, neblaze proslulý nařízením popravy českých pánů na Staroměstském náměstí v roce 1621, a když se mu o několik let později podařilo získat koupí a dědictvím i další dva domy, nechal je v roce 1623 přestavět na svoji rezidenci. Lichtenštejnové sídlili v paláci až do roku 1742, kdy ho pronajali poštovnímu úřadu.
Dnešní rozsah paláce pochází z přestavby, provedené Matějem Hummelem v roce 1791. Ta tehdy zahrnula nejen sídlo Lichtenštejnů, ale i bývalý renesanční Lobkovický palác, stojící na nároží Nerudovy ulice a Malostranského náměstí. Přestože palác dostal klasicistní fasádu, dodnes je vidět jeho nejednotnost, připomínající sloučení několika různých domů.
Po přestavbě majitelé palác nepoužívali, ale pronajímali ho různým úřadům i jako byty, například v letech 1811 - 1826 zde žil Josef Dobrovský. V roce 1825 připadl palác hrabatům Ledebourům, kteří jeho nárožní část nechali přestavět. V roce 1829 se v něm konala třetí pražská uměleckoprůmyslová výstava. V roce 1848 byl celý objekt vystěhován a přesídlilo sem vojenské velitelství Prahy. Vojsko zde zůstalo až do roku 1960, poté až do revoluce tady působila Vysoká škola politická ÚV KSČ.
Po rekonstrukci v roce 1990 slouží palác Hudební fakultě AMU. Rekonstrukci vedl architekt Pavel Kupka, který tradičně úzce spolupracoval se sochařem Karlem Neprašem (společně předtím pracovali už na rekonstrukci Toskánského paláce na Hradčanech a dalších projektech). Díky této spolupráci vznikla v interiéru paláce zajímavá balustráda a zábradlí schodiště, znázorňující sbor pěvců.
Karel Nepraš vytvořil také modré kovové patníky před palácem.

Na schodiši je umístěná busta hudebního skladatele Bohuslava Martinů do akad. sochaře Milana KnoblochaHlavní sál v 1. poschodí, zdobený štuky, kterému dominují nové varhany a ohromné křišťálové lustry, nese jméno Bohuslava Martinů

Palác má zajímavé nádvoří, přes které se dostaneme do zahrady. Tam všude se ale podíváme zase příště.


Malá Strana, Malostranské náměstí 13

 


Komentáře

1 deeny84 deeny84 | E-mail | Web | 29. září 2012 v 19:21 | Reagovat

Ty interiéry jsou prostě nádherné. Škoda, že se v současné architektuře hraje spíše na funkci, než na estetično.

2 MD MD | E-mail | 2. října 2012 v 20:41 | Reagovat

Busta na schodišti není Vítězslav Novák, nýbrž Bohuslav Martinů.
Kromě tohoto detailu vynikající. Dík!)

3 praga-magica praga-magica | 2. října 2012 v 22:46 | Reagovat

[2]: Děkuji za komentář a za opravu. Taky jsem si od pohledu podle podoby myslela, že je to Martinů (už jen kvůli tomu jeho sálu se mi to zdálo jasné), dokonce jsem to nejdřív v článku i měla, ale potom jsem to pro jistotu zkontrolovala a na internetu jsem našla informaci, že by mělo jít o Nováka (http://pametnidesky-in.webnode.cz/products/ondricek-frantisek-praha-1-mala-strana-malostranske-nam-258-13-budova-hudebni-fakulty-amu-lichtenstejnsky-palac/. Dokonce jsem i dlouze porovnávala podoby obou skladatelů s bustou, nakonec jsem si to opravila (aby mě někdo nenapadl, že si to před napsáním neověřím). Pokud máte důkaz, že jde opravdu o Martinů, budu vděčná za zprávu a ráda to opravím.

4 MD MD | E-mail | 3. října 2012 v 15:17 | Reagovat

Požadovaný důkaz nemám a zřejmě nikdy nezískám. Pouze jsem mohl vyhledat na webnode.cz snímek této busty en face
a srovnávat oba s mnoha podobami BM, které mi prošly rukama při někdejší práci v HO-NM. Stále jsem přesvědčen,
že Váš původní dojem (stejně jako můj čerstvý) jsou správné. Pokud se však opravdu mýlím, přijměte mou omluvu a podotknutí,že můj obdiv Vaší práce neztrácí ani jediné promile.

5 praga-magica praga-magica | 3. října 2012 v 17:16 | Reagovat

[4]: MD: Jak jste si nahoře možná všiml, oprava už je provedená, měl jste pravdu (a já konec konců taky :-)) Nedalo mi to a díky Vašemu komentáři jsem začala dnes dál pátrat a našla jsem na stránkách Nadace BM informaci, že bustu HAMU darovali oni (http://www.martinu.cz/t_page.php?pid=625). Takže děkuji, že jste mě do toho pošťouchnul a že tady nepíšu bludy. A taky děkuji za chválu, skoro se červenám :-)
HanaF

6 MD MD | E-mail | 3. října 2012 v 17:39 | Reagovat

Přijměte projev obdivu toho, kolika rozličnými způsoby dovedete působit radost - a opětované díky.  8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama