Michnův palác

26. října 2012 v 12:00 |  Praha 1
O víkendu se bude v Michnově paláci konat Festival kávy (info TADY), který bych si určitě nenechala ujít, kdybych zůstala v Praze, ale protože musím jinam, podívám se s vámi do paláce aspoň virtuálně.
Michnův palác, nebo taky Tyršův dům, byl postavený kolem roku 1580 O. Aostalisem jako renesanční letohrádek pro Jana Kinského na místě kláštera dominikánek u sv. Anny. Letohrádek později měnil majitele, až ho v roce 1623 odkoupil Pavel Michna z Vacínova, který k renesanční budově, obrácené do nádvoří, nechal přistavět barokní palác, dále rozšířený podle návrhu F. Carattiho jako zahradní křídlo. Palác byl bohatě zdobený jak zvenku, tak i v interiéru, výzdoba ale bohužel nebyla zcela dokončená kvůli nedostatku peněz. Ze stejného důvodu Michnové palác nakonec museli prodat. V 18. století se dostal do vlastnictví Schwarzenberků, kteří ho zvelebili a rozšířili o zahradu na Kampě, ale ani oni zde nezůstali dlouho. Následující majitel Jan Bornschein v roce 1767 prodal palác eráru, který v něm vytvořil zbrojnici. Erár znamená chátrání, to dobře známe i dnes, takže když palác v roce 1921 odkoupila Čs. obec sokolská, byl značně zdevastovaný. Po rekonstrukci a přístavbě tělocvičny v zahradě (v letech 1923 - 25 podle projektu architekta F. Krásného) se z paláce stalo sídlo Sokola a to až do roku 1951, kdy byl znárodněn a byl zde vytvořený Institut tělesné výchovy a Muzeum tělesné výchovy a sportu.
Po restituci se palác vrátil do vlastnictví Sokolů, kteří zde mají opět svoje sídlo.Na nádvoří za vstupní branou můžeme vidět sochu Miroslava Tyrše od Ladislava Šalouna


Přízemní místnosti jsou sice prázdné a bývají pronajímány na různé akce (předpokládám, že Festival kávy se bude konat právě tady), ale mají nádhernou výzdobu plastickým štukem od P. Colomba, Z. Campiona de Bossi a D. Galliho, kteří ji vytvořili v italském stylu v letech 1644 - 1645.Z přízemí se vydáme do prvního patra, kde nás čekají další nádherně štukované sály. Na podestě schodiště je vytvořená malá výstavka sokolských dějin.


V prvním patře najdeme také poradní sál, kde se konají zasedání čelných představitelů Čs. obce sokolské.
(Mimochodem, tomu, kdo vytvářel závěsy do všech místností paláce, bych nechala useknout ruku. Tenké, levné a nevhodné materiály jsou ještě ke všemu špatně naaranžované. Tady je to vidět asi nejvíc.)Výhled z poradní místnosti do dvoraPohled na palác ze zahrady


Přístavba tělocvičny
Jen pro zajímavost, Emanuel Poche ve své knize Prahou krok za krokem, ze které jsem čerpala dnešní informace (a ze které čerpám často i v jiných případech), popisuje Pavla Michnu z Vacínova jako nepříliš sympatického chlapíka:
"Mezi kořistníky, kteří pod vítězným praporem habsbursko-katolické reakce zaplavili české země v době pobělohorské, zaujímal Pavel Michna z Vacínova (+1632) přední postavení, a proto se mu podařilo zajistit rodině velké jmění. Michna, před začátkem povstání sekretář české kanceláře bez přístupu do aristokratických kruhů, se po Bílé hoře sblížil s Karlem z Lichtenštejna a Albrechtem z Valdštejna a svého postavení využíval zejména v Praze k loupežnému hromadění majetku. Z bezvýznamného, nezámožného erbovního měšťana se stal během několika let nesmírným boháčem, jehož potomek si mohl postavit jeden z nejnádhernějších barokních paláců v Praze."
Za uvedená jména lze dosadit jakákoliv jiná podle vlastního výběru a máme tady současnost. Historie se zkrátka opakuje pořád dokola.


Malá Strana, Újezd 40
 


Komentáře

1 rejcka rejcka | 26. října 2012 v 14:40 | Reagovat

Ten závěr jste mi úplně sebrala z úst, respektive z klávesnice. Historie se prostě opakuje. Pro mě jsou Michnové zajímaví i tím, že někteří -nevím,jestli zrovna právě tento vejlupek:-), vlastnili Neveklov, o kterém píši ve svých knihách (a odkud pochází i Jan Kubelík). Ale to jen tak na okraj. A děkuji za tip na festival kávy, patrně zavítám,neb na kávu v podstatě funguji:-)

2 praga-magica praga-magica | 26. října 2012 v 16:06 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář, pokud půjdete na Coffeefest, dejte si tam i jedno capuccino za mě :-)

3 a line wedding dresses a line wedding dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 18:29 | Reagovat

Why didnt I find this post earlier? Keep up the good work!.
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama