Prahou s bezdomovci

9. října 2012 v 12:00 |  Události
Zajímavou akci pořádá studentské sdružení Pragulic, se kterým se můžete zúčastnit vycházek po Praze s pražskými bezdomovci, kteří vám ukáží město ze svého pohledu.
Já jsem takto prošla Vršovice a Vinohrady s bezdomovcem Honzou, který ovšem s bezdomovci, tak jak je známe z nevábných zákoutí města, nemá absolutně nic společného. Naše "turistická skupina" byla dost překvapená, když přišel čistě oblečený, vymydlený a oholený průvodce, který vypadal líp než leckteří týpci, které člověk potkává v tramvaji. Bezdomovce by v něm rozhodně nikdo nehledal.Honza, který pracoval v minulosti jako kreativec, se na ulici dostal tím nejklasičtějším způsobem - po rozvodu přišel o bydlení, peníze i svoji firmu, a protože - jak sám říká - se neuměl bránit, raději odešel a žil na ulici, kde je už neuvěřitelných dvanáct let. Po nejrůznějších peripetiích má už dnes kde bydlet a doufá, že se mu podaří najít práci. Zatím se živí tím, že vyhledává a sbírá knihy, které prodává do antikvariátů. Hodně mu také pomáhá divadlo, ve kterém hraje, organizované občanským sdružením DivaDno.
Je zřejmé, že na rozdíl od jiných lidí, kteří skončili na ulici, Honza neztratil pud sebezáchovy a základní životní návyky (a ani hrdost, když jsme za prohlídku chtěli zaplatit přímo jemu místo agentuře, odmítl to). Za to, že je na ulici, se nestydí, neodmítl fotografování a svolil i k uveřejnění tohoto článku, bere prostě věci tak jak jsou.


Vzhledem ke své "pracovní činnosti" nám Honza ukázal místa, kde vyhledává knihy (no ano, i v kontejnerech) a několik antikvariátů, kam je potom prodává a kde už ho znají.Na tomto místě v Bělehradské ulici býval nelegální vstup do podzemního krytu, který je vybudovaný u úpatí Nuselského mostu. Tudy se tam dostávali bezdomovci, kteří zde přespávali, dokud nezasáhly úřady a díru nenechaly zavézt kamením. Protože kolem často jezdím, mohu to potvrdit, vím, že na tom betonovém poklopu v křoví se bezdomovci vždycky shromažďovali.
Pokud byste o podobnou prohlídku měli zájem, všechny informace i s programem najdete na stránkách www.pragulic.cz, kde se můžete přihlásit. Já se chystám na další v centru města, tentokrát s jiným průvodcem.
A pokud byste si vybrali vycházku právě s Honzou, vezměte mu nějakou starou knihu. Potěší ho to a pomůže mu to.
 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 9. října 2012 v 13:50 | Reagovat

Moc hezky clanek, a moc dobra akce vuci bezdomovcu. Jen se bojim ze je to spise omezeny pro mistni lidi. Nedovedu si predstavit ze by nejaky cizinec objednal takovou sluzbu. Skoda, oni plati nejvic :-)

2 Praga-magica Praga-magica | 9. října 2012 v 23:15 | Reagovat

[1]:Díky za komentář, možná se budeš divit, ale z agentury nás doprovázela slečna, která chodí na takové akce tlumočit do angličtiny, prý zájem cizinců existuje. Jinak peníze za prohlídky jdou agentuře na další provoz ve prospěch bezdomovců.

3 lamia lamia | E-mail | 4. listopadu 2012 v 18:06 | Reagovat

V posledních letech na ulici končí dost lidí, co by se tam v příčetnějším státě nejspíš nedostali a zjevně mezi bezdomovci jsou i lidé, kteří se tam neprochlastali. Ovšem z dob, kdy jsem dělala v archivu na komunálu v Řepích jsem si odnesla k bezdomovcům notnou averzi, protože bordel, co po sobě pravidelně nechávali v panelácích, kde permanentně ničili zámky, aby se tam dostali, se musel vidět, popsat se nedal.
Navrch jim Albert nechával prošlé jídlo vzadu u skladu, ovšem místní chytráci zpravidla jídlo rozházeli, rozkopali, zacházeli s ním tak, že s tím Albert nakonec přestal. Což se netýkalo jen jídla. Dávat takovým degenerátům peníze mělo asi tentýž smysl, jako je rovnou házet do kanálu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama