U Jezulátka na dvorku

28. října 2012 v 12:00 |  Praha 1
Soška Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné přitahuje davy turistů, především z italsky a španělsky mluvících zemí. Koneckonců, i každý z mých italských přátel, kteří přijedou do Prahy, chce vidět jako první "il Gesù Bambino di Praga". Italský vliv tady umocňuje ještě charismatický italský padre Anastasio, který v kostele působí a na kterého můžete často narazit, když prochází mezi turisty a dává se s nimi do řeči.


Dnes vám nebudu ukazovat podrobně ani kostel, postavený v letech 1611 - 1613, ani sošku Jezulátka, který kostelu darovala Polyxena z Lobkovic, jejíž matka ji v roce 1556 přivezla ze Španělska do Prahy, ani sbírku šatiček, patřících Jezulátku, které jsou vystaveny v prvním patře. Dnes vám ukážu chodbu v sakristii, kde je umístěná výstava fotografií z misie, kterou mají bosí karmelitáni, kteří kostel spravují, ve Středoafrické republice. Samozřejmě i dřevěné vyřezávané sochy v chodbě mají svůj původ právě v Africe.
Z chodby vedou dveře na dvůr, skrytý mezi budovou kostela a kláštera. Zatímco chodba s výstavkou je běžně přístupná, o dvorku si tím nejsem úplně jistá - každopádně zde bylo otevřeno ve Dnech evropského dědictví letos v září. Bylo to příjemné, posedět na lavičce v tak klidném a skrytém prostředí téměř v centru města.


Při odchodu z kostela si můžeme všimnout ještě jedné zajímavé věci - kamenného portálu zasazeného do zdi na terase vpravo od vstupních dveří.Jde o původní portál kostela z roku 1612, který dříve vedl na opačnou stranu, k Petřínu. Orientace kostela byla změněná až v letech 1636-44, kdy původně luteránský kostel dostal řád karmelitánů. Ti také nechali zřídit nový bohatě zdobený portál, který známe dodnes.


Když už se rozhlížíme nahoře na terase, půvabné jsou také malé dveře vlevo od vchodu do kostela. Vedou pravděpodobně do kláštera a mně se na nich líbí kovová tepaná mříž.


Vedle těchto dveří ještě najdeme bronzovou desku na památku dětí, které zahynuly ve 2. světové válce. Vytvořil ji sochař F. Adamec v roce 1946.


Malá Strana, Karmelitská 9

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama