Zahrada Na Valech - kolem vyhlídkové terasy

13. října 2012 v 12:00 |  Praha 1
Minule jsme začali naši prohlídku zahrady Na Valech u brány z Hradčanského náměstí a dostali jsme se až k velké Plečnikově vyhlídce. Ta při nedávně rekonstrukci dostala zpět původní zábradlí a byla opět upravena podle Plečnikova návrhu.


V rohu terasy stojí Plečnikův nízký pískovcový obelisk


I tady na terase jsem narazila na několik ruských nevěst. Zrovna jsem měla nasazený dlouhý objektiv, tak jsem toho využila :-)Pod terasou je umístěná zimní zahrada, bohužel nepřístupnáZ tohoto místa také vidíme nad střechami věže sv. Víta


Přímo naproti Plečnikově vyhlídková terase můžeme po Býčím schodišti vystoupat na III. hradní nádvoří. Tedy mohli bychom, kdybychom tam měli namířeno, my ale budeme pokračovat dál zahradou a schodiště si necháme na někdy jindy.


Pod kolmým Ludvíkovým křídlem Starého paláce jsou umístěny dva raně barokní obelisky. Jeden stojí přímo u cesty, druhý zase těsně u zdi. Je to připomínka takzvané druhé pražské defenestrace.Obelisky nechal umístit Ferdinand II. Štyrský na místo, kam dopadli oba místodržící - Jaroslav Bořita z Martinic a Vilém Slavata z Chlumu a Košmberka po pádu z okna.


Ptačinec Aviaria byl také dílem Jože Plečnika, ovšem v 80. letech minulého století byl zbourán a na jeho místě byl postavený betonový válec trafostanice. Dnes je zde vytvořená kopie pavilonku.


Empírový zahradní domek vedle Aviaria

Další sloupový pavilonek stojí přímo naproti zahradnického domku. I odtud se samozřejmě nabízejí výhledy, které berou dech.


Další pokračování zahradou nás zavedlo až pod Ústav šlechtičen a protože je tam taky spousta věcí k vidění, prohlédneme si to všechno až příště.


Zahrada Na Valech, vstup zdarma
Vstup z Hradčanského náměstí, III. hradního nádvoří, přes Palácové zahrady z Valdštejnské ulice a od Starých zámeckých schodů
Otevřeno: duben 10 - 18, květen 10 - 19, červen 10 - 21, červenec 10 - 21, srpen 10 - 20, září 10 - 19, říjen 10 - 18 hod
 


Komentáře

1 csma csma | 13. října 2012 v 14:49 | Reagovat

Joj ako je tam pekne. Bol som tam minulý štvrtok, ale pršalo ako z krhly. Chcem sa spýtať, spracovávali ste už dakedy to malé trojuholníkové námestičko na Sněmovní ulici? Mám to miesto strašne, rád. Vždy si tam sadnem na lavičku a len tak sedím a kukám. Tá defenestrácia ktorú opisujete bola až tretia. 1419 1483 1618

2 Praga-magica Praga-magica | 13. října 2012 v 19:55 | Reagovat

[1]: Děkuji za milý komentář, to náměstíčko mám taky v pomyslném seznamu, že až půjdu kolem, tak to tam nafotím.
Pokud se týká 2. defenestrace, samozřejmě nejsem zas tak zběhlá v historii, abych to zhodnotila sama, proto jsem informace, které jsem tady napsala, čerpala z vysvětlující tabulky přímo na místě. Když jsem teď  pátrala, jak to vlastně tedy s tou druhou defenestrací je, našla jsem vysvětlení na Wikipedii, že se ta z roku 1483 nepočítá mezi ty významné.
Viz Wikipedia:
"Jako pražské defenestrace se označují především historické události z let 1419, 1483 a 1618. Často se však událost z roku 1483 mezi „významné defenestrace“ nepočítá, což vede k určité konfúzi, kdy jako „druhá pražská defenestrace“ je označována ta z roku 1618. Také označení „třetí pražská defenestrace“ nemá ustálený význam a označují se jím různé události. Jako třetí pražská defenestrace byla např. označena smrt Jana Masaryka.[Smazaný komentář] "

"

3 Praga-magica Praga-magica | 13. října 2012 v 19:56 | Reagovat

A děkuji za další slovenské slovo, které jsem neznala (krhla) :-)

4 csma csma | 13. října 2012 v 20:27 | Reagovat

Ďakujem za námestíčko, už sa teším. Rado sa stalo, poskytnem ďalšie slovíčka :)
Ja moc wikipediu nepoužívam, ale pre istotu som to teraz kukol vo vašej odbornej literatúre a tam je tiež tretia. Nič závažné sa nedeje v histórii je široká možnosť výkladu udalostí a každý autor si to zdôvodňuje ako chce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama