Klášter minoritů

20. listopadu 2012 v 12:00 |  Praha 1
V sousedství vstupu do kostela sv. Jakuba na Starém Městě najdeme krásné vyřezávané dubové dveře z roku 1665, znázorňující sv. Františka a sv. Antonína, které vedou do kláštera minoritů, menších bratří sv. Františka, který ke kostelu těsně přiléhá. Malá dvířka po jejich levé straně vedou přímo do klášterního ambitu, který si dnes spolu prohlédneme.
Původní budova kláštera, založeného společně s kostelem v r. 1232, byla přestavována po požárech v roce 1316 a 1689. Z té doby také pochází dnešní podoba areálu, později ještě částečně barokně upravovaného na začátku 18. století.Gotické klenby v části ambitu pocházejí z let 1330 - 1374


Pohled na rajský dvůr se studnou, oázu klidu v centru města


Ze dvora je vidět věž kostela sv. JakubaZatímco severní a západní křídlo ambitu si zachovalo původní gotické tvary, jižní a východní křídlo bylo po roce 1689 zbarokizovánoZ ambitu je přístupný sál Jana Lucemburského, bývalý zimní refektář. Dne 7. února 1337 se v něm údajně konala korunovační královská hostina Jana Lucemburského a Beatrix Bourbonské (s níž se Jan oženil v roce 1334, čtyři roky po smrti své první manželky Elišky Přemyslovny. Ke korunovaci Beatrix českou královnou nedošlo dříve, protože poprvé přijela do Prahy až na sklonku roku 1336). Na stropě sálu najdeme nádherné fresky F. Vogeta z 30. let 18. století, které zobrazují výjevy ze života sv. Františka.

Prostory kláštera bývají výjimečně přístupné ve Dnech evropského dědictví nebo jiných podobných příležitostech, sál Jana Lucemburského bývá pronajímán k různým i komerčním účelům. Před několika lety jsem tady byla dokonce na nějaké akci, jejíž součástí byl koncert Chantal Poullain - a francouzské šansony zněly v těchto prostorách moc dobře.


Staré Město, Malá Štupartská 6

 


Komentáře

1 lamia lamia | E-mail | 21. listopadu 2012 v 18:19 | Reagovat

To by mě zajímalo, jestli jsou ty dveře zachované originály, nebo kopie, klenby jsou přímo k sežrání. Jednou jsem otrávila matku, když jsem řekla, že chci pod stromeček katedrálu, ale pozor, ona se dá koupit - velká papírová stavebnice Sv Víta - jenže sestavená má skoro tři metry.
Tam ten předposlední obrázek je sv. František? Skoro bych měla podezřejní, jestli to není sv.Alois Gonzaga, ale možná to byl jen klasický lapsus v ahistorickém oblečení.

2 praga-magica praga-magica | 21. listopadu 2012 v 18:59 | Reagovat

[1]: V materiálech se říká, že dveře pocházejí z té doby, ale také se mi zdají příliš dobře zachované na to, aby to byl originál. A upřímně řečeno, nevím, co je to za svatého, jediná informace, kterou jsem k tomu našla, je ta, že jde o výjevy ze života sv. Františka, ale kdo kde je, to sama nepoznám.

3 lamia lamia | E-mail | 21. listopadu 2012 v 19:05 | Reagovat

To bylo jen zamyšlení, jo, četla jsem ten článek o pomníku výsadkářů - jestli máte po ruce skenner, můžeme naskenovat a přidat noviny z doby před a po atentátu, děda nějaké schoval, ale fotit to nemá moc cenu, jsou dost zažloutlé, spíš sken.

4 praga-magica praga-magica | 21. listopadu 2012 v 21:57 | Reagovat

[3]: Děkuji za nabídku novin, já bohužel skener nemám a možná bych Vás tím i zbytečně obtěžovala, ze zkušenosti totiž vím, že k těm starým článkům se už většinou nikdy nikdo nevrací.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama