Květnice

15. listopadu 2012 v 12:00 |  Praha 1
K něčemu se vám teď přiznám. Ve svém životě jsem strávila spoustu času na Petříně. V prvních měsících, když jsem přišla do Prahy, jsem načerno bydlela na strahovských kolejích a i když jsem se potom z kolejí odstěhovala, chodili jsme sem často za kamarády a hlavně do místních kolejních klubů. Znamenalo to samozřejmě neustálé cesty petřínským svahem nahoru a dolů do města. Na Petřín už také spoustu let a pravidelně vodím všechny svoje návštěvy, ať už české nebo zahraniční. Ale teprve před dvěma týdny, když jsem se sem vydala méně obvyklou cestou, jsem objevila zahradu, kterou jsem do té doby neznala a které jsem si nikdy nevšimla, přestože jsem chodila roky prakticky kolem. Tak takový já jsem znalec Prahy.Možná to bylo způsobeno i tím, že vstup do Květnice, zahrady, ležící tak trochu pod úrovní terénu naproti Růžové zahradě a hned vedle hvězdárny, je na trochu nezvyklém místě, stranou hlavní petřínské cesty, přímo naproti Hladové zdi. Zahrada byla, bohužel, minulý týden zavřená, pravděpodobně proto, že už je připravená na zimu, ale nevadí, počkám si na jaro a vypravím se do ní znovu. Zatím vám ukážu, jak vypadá z dálky v pozdním podzimu.
Strejda Gůgl mi prozradil, že Květnice byla založená v letech 1935 - 1937 podle návrhu architekta Zdeňka Profouse jako sbírka cibulovin, trvalek a vodních a bahenních rostlin.
Hned vedle zahrady stojí ke zdi přilepená venkovská dřevěná bouda. Patří už pravděpodobně k hvězdárně, která se vypíná hned vedle.


 


Komentáře

1 p. p. | E-mail | 16. listopadu 2012 v 12:05 | Reagovat

Kvetnice je nadherna, taky jsem byla mile prekvapena, kdyz jsem ji loni objevila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama