Novoměstská vodárenská věž

23. listopadu 2012 v 19:36 |  Praha 1
Kamenná věž stojí u Štefánikova mostu tak trochu schovaná v ostatní zástavbě Petrské čtvrti. Dřív stávala přímo na břehu Vltavy a my tak dnes dobře vidíme, o kolik byl tok řeky zregulován a posunut oproti minulosti.
První zmínka o věži na tomto místě pochází z r. 1484, byla však tehdy jen dřevěná a několikrát vyhořela, proto byla v roce 1602 - 1606 vybudována v místě bývalých Nových mlýnů pozdně renesanční kamenná věž s vodárnou. Věž se při povodni v roce 1655 částečně zřítila do vody a v roce 1658 byla na jejím místě postavená nová šestipatrová barokní kamenná věž, která se zachovala dodnes. Svému účelu sloužila jen do roku 1877, potom začala chátrat. Záchrana přišla až v roce 2011, kdy ji dobrovolní hasiči z Prahy 1 opravili a otevřeli v ní svoji základnu.
Dnes se spolu do věže, ze které je nezvyklý výhled na střechy Starého Města i vzdálenějších čtvrtí, podíváme.Vyřezávaný dřevěný strop posledního patraNa několika místech jsou ve věží vidět spáry, zamáznuté maltou a označené datem - památkáři tak testují, jestli se věž hýbe. No, hýbe, jak je vidět na prasklinách v maltě.Průřez věží, který je v ní vyvěšený. Dřevěné schodiště postupuje nahoru po obvodu pláště věže, zatímco v každém patře je uprostřed jedna malá místnost.Pohledy z věže. Odpolední slunce sice zajímavě ozařuje severovýchodní část města, ale nedovoluje vychutnání pohledu na Staré Město a Hradčany.


Nové Město, Nové mlýny


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama