Bazilika sv. Markéty

27. prosince 2012 v 12:00 |  Praha 6
Jedním z nejhezčích barokních kostelů v Praze je určitě břevnovská bazilika sv. Markéty z Antiochie, kterou najdeme v areálu Benediktinského arciopatství. Byla postavená v letech 1708 -1712 podle návrhu Kryštofa Dienzenhofera, na projektu ale spolupracoval i jeho syn Kilián Ignác.

Kostel má dva vstupy - většinou se vchází tímto jižním, nad kterým stojí na římse vedle malovaných hodin sochy sv. Otmara a sv. Benedikta


Nad severním vstupem je umístěný kamenný znak břevnovského kláštera s pětilistou růží a kusem břevna, na římse ve výšce stojí sochy zakladatelů kláštera sv. Vojtěcha a knížete Boleslava II.Jednolodní bazilika má hlavní oltář z roku 1718, který je vyzdobený sochami M. V. Jäckela. Vyrobil ho truhlář Dobner podle návrhu K. Dienzenhofera a oba dva jsou současně i autory dřevěné vyřezávané kazatelny. Většinu další sochařské výzdoby kostela vytvořil M.V. Jäckel.
Boční, na stěnách malované oltáře, jsou dílem Jana Ignáce Pešiny a visí nad nimi velké obrazy Petra Brandla, které představují na jižní straně sv. Otmara, sv. Benedikta a blahoslaveného Vintíře a na severní straně sv. Václava, Pannu Marii Bolestnou a sv. Vojtěcha.
U prostředního bočního oltáře vlevo jsou teď, v době vánoc, umístěné jesličky.V kostele stojím vždycky v údivu s hlavou obrácenou ke stropu, jsou na něm totiž nádherné fresky z let 1719 - 21 od Jana Jakuba Stevenese ze Steinfeldu. Je na nich zobrazený sv. Vojtěch s bratřími, oslavení sv. Kříže, sv. Markéta, někteří světci benediktinského řádu a čeští patroni, v chóru potom sv. Benedikt.Z venkovní jižní strany kostela si potom můžeme ještě všimnout další zajímavosti - kopie gotické náhrobní desky, umístěné v druhém zazděném portálu na gotizujícím pozadí chrámu, které namaloval v roce 1761 J. Hager. Jde o náhrobní desku benediktínského poustevníka blahoslaveného Vintíře. Originál desky, pocházející ze začátku 14. století, je umístěný uvnitř chrámu.

Návštěvu kostela můžeme spojit i s procházkou v nově zrekonstruované klášterní zahradě, která je otevřená o víkendech a svátcích i teď v zimě.

Bazilika sv. Markéty
Břevnov, Markétská 1

 


Komentáře

1 Luboš Luboš | E-mail | 28. prosince 2012 v 6:56 | Reagovat

Krásný blog. V Praze mívám div ne úzkostné stavy. Tady se mi Praha líbí.

2 Praga-magica Praga-magica | 28. prosince 2012 v 23:42 | Reagovat

[1]:Děkuji, to mám radost, že se Vám tady líbí. A Prahy se fakt bát nemusíte :-)

3 Lamia Lamia | E-mail | 31. prosince 2012 v 9:45 | Reagovat

Hm, že by Vintíře neoficiálně uctívali poutníci? To by totiž jedině vysvětlovalo to umístění kopie náhrobku zvenčí kostela - aby měli možnost modliteb, i když je třeba kostel momentálně zavřený.

4 Praga-magica Praga-magica | 31. prosince 2012 v 15:32 | Reagovat

[3]: Ano, asi to bude tak, jak píšete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama