Břevnovská oranžerie

28. prosince 2012 v 12:00 |  Praha 6
Protože jsme si včera prohlíželi baziliku sv. Markéty v areálu břevnovského kláštera, dnes ještě zůstaneme na stejném místě a podíváme se do právě rekostruované zahrady. Pořídila jsem v ní spoustu fotek, na které se podíváme postupně. Dnes přijde na řadu ten nejvýraznější prvek, který v ní najdeme - barokní oranžerie, stojící v zadní terasové části zahrady.

Pohled do interiéru střední části oranžerieZatímco v pravé části skleníku jsou kanceláře, v levé najdeme výstavní prostory. Tato výstava se otvírala 19. prosince, ale přes vánoce, kdy byla zahrada plná uměníchtivých lidí, byla bohužel zavřená.Dnes úhledně opravený skleník byl ještě před dvěma lety prakticky v rozvalinách. Jen pro srovnání, takto jsem ho vyfotografovala v září 2010:
Zrekonstruováno bylo i celé okolí skleníku - například tyto prostory v opěrné zdi vypadaly dříve takto:
A dnešní upravená přístupová část byla dokonce z bezpečnostních důvodů úplně zahrazená:


Na těchto fotografiích jsou dobře vidět části zrekonstruovaných a nezrekonstruovaných opěrných zdí v zadní části - ta nově opravená zeď je natřená nějakou cukrlátkově růžovou barvou...


... která se ovšem moc nepovedla, omítka pod ní je hrbolatá, barva je flekatá a na mnoha místech už oprýskala. Já osobně dávám přednost romanticky ošuntělým původním cihlovým zdem, které zatím ještě zůstaly zachovány v nižších patrech teras.


Břevnovský klášter
Břevnov, Markétská 1

Zahrada je otevřená v sobotu, neděli a o svátcích od 6.45 do 20 hod, ve všední den jen od 6.45 do 8 hod a od 17 do 20 hod (ano, taky jsem se pozastavila nad tím, proč ráno a večer za tmy, ale je to tak pravděpodobně pro ty, kdo zahradou procházejí mezi Břevnovem a Větrníkem do práce a z práce)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama