Kupkova Cesta k Amorfě

9. prosince 2012 v 12:00 |  Galerie a muzea
Nová výstava, která byla právě před týdnem zahájená na Hradčanech, představuje Františka Kupku. Myslím, že je to možná po dlouhé době první výstava, která se může klidně měřit s těmi, za kterými jezdíme do Vídně, Paříže nebo Londýna. Je uspořádaná chronologicky, podle Kupkovy účasti na jednotlivých pařížských Salónech v letech 1906 až 1913, a mapuje Kupkův vývoj a jeho cestu od klasického pojetí malby k abstrakci, k jeho prvnímu abstraktnímu obrazu s názvem Amorfa (nebo taky Dvoubarevná fuga).Výstavou se otvírá nově zrekonstruovaný Salmovský palác přímo naproti Pražskému hradu


Výstavu zahajuje představení souboru maleb, kreseb, dopisů a dalších dokumentů, které nedávno pro Muzeum Kampa získala paní Meda Mládková. Je mezi nimi i olej z roku 1906, na kterém Kupka namaloval svoji nevlastní dceru Andrée.Knihomol, 1897Návrh nástěnné malby Apoteóza Heleny z roku 1907. Úplně jiný Kupka, než bychom čekali. Trochu připomíná Muchu (ti dva se v Paříži stýkali), trochu beuronskou školu kostelních maleb (ty můžeme v Praze vidět třeba v Emauzích nebo v kostele sv. Gabriela na Smíchově - koneckonců i jejich autor, Holanďan Verkade, byl v Paříži před svým odchodem do německého kláštera součástí stejné malířské skupiny jako Mucha).Růž na rty, 1907-8 a Žlutá škála, 1907Velký akt (Plány podle barev), 1909-10


Plány podle barev (Žena v trojúhelnících), 1910-11Amorfa (Dvoubarevná fuga), 1912. Na tento obraz odkazovaly ty nepříliš povedené oblečky naší olympijské výpravy.Vertikální plány, 1912Když se řekne František Kupka, je nutno dodat i jméno paní Medy Mládkové, ať už se to někomu líbí nebo ne. Těžko říci, jestli by se výstava vůbec konala, jestli by bylo co vystavovat, kdyby toho tato dáma tolik neudělala pro Kupkovu propagaci. Měla jsem štěstí, že jsem paní Mládkovou na výstavě potkala a že mi dovolila, abych ji pro tento blog vyfotografovala.

Určitě doporučuji, abyste si výstavu nenechali ujít. Já jsem ji navštívila ve středu po poledni, tři dny po jejím otevření. Byla liduprázdná, ale když jsem odcházela, začala se u pokladny tvořit krátká fronta. Ta se určitě začne prodlužovat s tím, jak se informace o výstavě rozkřiknou (i na základě velmi pozitivních kritik, které se zatím objevily v tisku). Určitě to bude jeden z hitů tradičních pražských vánočních procházek.

Výstava Cesta k Amorfě
Národní galerie - Salmovský palác
Hradčanské náměstí
Výstava trvá do 3. března 2013
Vstupné 150 Kč
 


Komentáře

1 Lamia Lamia | E-mail | 10. prosince 2012 v 0:24 | Reagovat

Chápu, proč a jak asi Kupka dospěl k abstrakci, tenhle postup se neprojevil jen u něj. Ovšem u něj člověk ví, že abstrakci dělá, protože ji dělat chce...nikoliv proto, že mu nic jiného nezbylo, protože se nikdy pořádně nenaučil anatomii...
Neupírám Medě Mládkové zásluhu na jeho popularizaci. Jenže ten zbytek výstavky moderního umění v Sovových mlýnech...#@$%**!!! Nemůžu si pomoct. Nevidím v tom umění. Umění je od slova umně zhotovený. Na některých exponátech se vážně nedá poznat, jestli jejich autor opravdu něco uměl, nebo prostě pleskal barvy na plátno. A bude hůř, Kupka přichází do módy, takže juchů, spousta náhle prozřevších umělců se vrhne na abstraktní malbu.

2 praga-magica praga-magica | 10. prosince 2012 v 8:26 | Reagovat

[1]:V tom, že spousta rádoby abstraktních malířů nemá základy kresby, s Vámi můžu jenom souhlasit. Ale říkám si, že se to stejně pozná a prosadí se jen kvalita.

3 Lamia Lamia | E-mail | 10. prosince 2012 v 18:23 | Reagovat

Snad z dlouhodobějšího hlediska, toho, co přežije v obecné paměti - ale nespoléhala bych na to, že kvalita se prosadí samovolně. Lidé jsou manipulovatelní, když jim nějaký galerista řekne: tohle je skvost, do kterého musíte investovat, beze všeho zapřou intuici, která jim napovídá, že je to odpudivý a řemeslně nezvládnutý shit a koupí to. A hrdě si to doma vystaví, protože tenhle cákanec barvou na plátně přece udělal ten - no ten - vy ho neznáte?!

4 praga-magica praga-magica | 10. prosince 2012 v 20:46 | Reagovat

[3]: V tom případě jim člověk může jen přát, že na to sami doplatí. Ale koneckonců, třeba na tom jejich potomci za 100 let ještě vydělají :-)

5 Raquel Triano Raquel Triano | E-mail | 18. března 2014 v 13:44 | Reagovat

Maravilhosas pinturas!

6 praga-magica praga-magica | 18. března 2014 v 22:46 | Reagovat

[5]: Obridaga, Raquel, isso me faz feliz :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama