Sluneční hodiny v Kinského zahradě

15. prosince 2012 v 12:00 |  Praha 5
Jak jsem před časem slíbila, vrátíme se dnes ještě na skok do Kinského zahrady, podívat se na neobvyklé sloupové sluneční hodiny, které si určitě zaslouží naši pozornost. Pocházejí pravděpodobně z roku 1686 a kromě funkce měření času byly postaveny také jako morový sloup.
Na svoje současné místo se dostaly až v roce 1895 ze Stromovky, kde byly vystavovány v rámci Národopisné výstavy, po jejímž skončení byly převezeny sem do Kinského zahrady k hornímu jezírku, kde se měly stát jedním z exponátů Národopisného muzea.
Jejich původní místo se ale nacházelo úplně jinde, tehdy ještě daleko od centra města, na žižkovské křižovatce dnešní Seifertovy ulice (tehdy Olšanské cesty, později Karlovy třídy) a Lipanské ulice (tehdy cesty k Bezovce).Hodiny stojí na metr vysokém podstavci ve tvaru hranolu o stranách 70 x 70 cm a třímetrovém, nahoře se zužujícím sloupu. Je jejich čtyřech stranách je zobrazen Ježíš a tři moroví patroni, a jsou zakončeny kamenným křížem.Nahoře pod křížem je nápis WISVOBOD NAS PANE ODE WSEHO ZLEHO


Na ploše, obrácené k východu, je vytesán reliéf Krista na kříži, sluneční tyč zde nahrazuje kopí v jeho boku. Dolní část reliéfu je lemována číslicemi od 4 do 12 a od 1 do 2, v horní části můžeme číst nápis SMILVJ SE NAD NAMINa jižní straně hodin je reliéf sv. Rocha, kde kovová tyčka nahradila původní poutnickou hůl, sloužící jako sluneční tyč. Číslice zde jdou od 10 do 12 a od 1 do 8, nápis říká SWATY ROCHV ORODVJ ZA NAS.Na západní ploše je zobrazena sv. Rozálie s růžemi. V ruce držela lilii jako sluneční tyč, ta dnes chybí. Motiv je dole lemován nápisem SWATA ROSALIA ORODVJ ZA NAS a vlevo nahoře číslicemi od 4 do 8.Posledním zobrazeným morovým patronem je sv. Šebestián. I on má místo šípu v těle, sloužícího jako sluneční tyč, zabodnutou jen kovovou tyčku. Číselník hodin je tady tvořen číslicemi 4, 5, 6 7 a 8, nápis říká obligátní SWATY SEBASTIANE ORODVJ ZA NAS.Pod kamennou čtyřbokou deskou, nesoucí hodiny, je kolem sloupu vytesaný nápis GIRZI JAN RAISMAN Z RISENBERCKV. Jde o jméno donátora hodin Jiřího Jana Raismana, který byl od roku 1661 staroměstským radním a později primátorem.


Smíchov, Kinského zahrada u horního jezírka

 


Komentáře

1 lamia lamia | E-mail | 15. prosince 2012 v 22:12 | Reagovat

Ta kombinace slunečních hodin a morových patronů je docela zajímavá. Originální boží muka jsem míjela i na křižovatce kolejí a okresní silnice v Libchavě u Nového Boru. Tam to myslím bylo 19. stol, ale jedny zajímavé, spíš jejich zbytek, jsem našla na zapadlé cestě poblíž, tam byl letopočet 17 něco. Naštěstí to zatím žádným kreténům nestálo za zničení.

2 praga-magica praga-magica | 16. prosince 2012 v 0:32 | Reagovat

[1]:Díky za komentář, taky mě ta dvojí funkce sloupu překvapila - a to ještě je sloup v některých pramenech popsán jako boží muka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama