Dům U Zlatého jablka

5. ledna 2013 v 12:00 |  Praha 1
Nejpestřejší stavbou v Karlově ulici je určitě rohový dům U Zlatého jablka, který vznikl barokní přestavbou původně renesančních domů, kterou provedl majitel Bernard Bulla z Bullenau, který ho vlastnil od roku 1696. Původní renesanční domy byly postaveny na místě několika středověkých objektů a dům má proto částečně gotické sklepy. Dům byl v roce 1801 spojen s vedlejším Zeleným domem v Husově ulici s klasicistní fasádou.


Portál do Husovy ulice je renesanční s kamennou bosáží, zatímco vstup z Karlovy ulice je barokní. Nárožní část domu má barokní fasádu se štuky.

Uprostřed fasády, vedoucí do Karlovy ulice, je umístěná rozměrná kartuš, dnes prázdná, lemovaná květinovým dekorem a andílky


Nad okny do Husovy ulice najdeme různé reliéfy hlav - kromě imperátorů je tady i Diana a Merkur, bůh obchodu, který se pravděpodobně vztahuje k obchodní činnosti majitele Bernarda Bully, který byl významným obchodníkem s tabákem a nájemcem tabákového monopolu. Jak už jsme viděli v článku o domě U Kočků, právě on tady provozoval první tabákovou manufakturu.Pokračování domu v Husově ulici má klasicistní fasádu, pocházející z devadesátých let 18. století. V medailonu uprostřed fasády je umístěno poprsí ženy, doplněné maskarony s lyrou a s kopím.


Zpracováno podle knihy Domy na Starém Městě pražském IV. autorů Petra Šámala a Alexandra Rymareva.

Staré Město, Karlova 14
 


Komentáře

1 camomile camomile | Web | 20. června 2015 v 15:57 | Reagovat

online pujcka pred výplatou lišov :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama