Révové nádvoří

7. ledna 2013 v 12:00 |  Praha 1
Známe ho všichni, kdo chodíme do Národní knihovny do Klementina. Už dlouho jsem se ho chystala vyfotit, jenže předminulý rok jsem čekala na podzim, až bude psí víno na zdi barevné - no a nakonec jsem ten okamžik propásla. Totéž se mi stalo i loni na podzim - stihla jsem to jen o fous těsně předtím, než listí opadalo. A ještě ke všemu se na dvůr nesmělo, protože ho právě začali rekonstruovat a jedna část už byla pod lešením, takže fotky jsou jen přes sklo ambitu. To ovšem taky znamenalo, že jsem přišla o ten hlavní důvod, kvůli kterému jsem tam chtěla fotit - ale o tom až za chvilku.

Barokní pískovcovou kašnu uprostřed nádvoří, dnes tak hezky osazenou naháči, vytvořili Giovanni Battista Passarini a Francesco della Torre v letech 1676-1679. Voda do kašny byla tehdy přiváděná štolou z Vltavy.Autorem soch s názvem Čtenáři (překvapivě :-)), které oživují kašnu, je Michal Trpák. Vytvořil je v roce 2005.

Na boční straně spodní nádrže kašny je na všech čtyřech stranách umístěný jezuitský znak IHS (Iesus hominum salvator - Ježíš spasitel lidstva).

A teď ten důvod, proč mě nádvoří tak přitahuje. Jsou na něm totiž šestery sluneční hodiny (z celkem třinácti klementinských - ty další už jsme viděli TADY, TADY a TADY). Kvůli lešení byly tentokrát vidět jen troje, umístěné na jižní stěně, takže se sem určitě po rekonstrukci ještě vrátíme.Hodiny pocházejí z roku 1662. Na těch vlevo nad číselníkem vykukuje lebka s věncem na hlavě, pod ním je znázorněná scéna z rytířského souboje.Na hodinách uprostřed je nahoře slunce, dole potom anděl na pozadí nebeTřetí hodiny na jižní stěně, které mají na rozdíl od dvou předchozích římské číslice a ne arabské, znázorňují nahoře andělíčky a dole voliéru a dalším andělem
Staré Město, Klementinum


 


Komentáře

1 Vendula Vendula | 13. ledna 2013 v 10:45 | Reagovat

Ty sochy jsou krásné! Už jsem myslela, že sochu, která vypadá doopravdy jako člověk, nikdo neumí.

2 praga-magica praga-magica | 13. ledna 2013 v 15:45 | Reagovat

[1]: Souhlasím - a na to, že jsou z betonu, se sem skvěle hodí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama