Šalounův ateliér

3. ledna 2013 v 12:00 |  Praha 10
V prudkém svahu mezi Vinohrady a Vršovicemi stojí ateliér jednoho z nejznámějších sochařů první poloviny minulého století. Ladislav Šaloun si ho nechal postavit poté, co získal zakázku na pomník Mistra Jana Husa, určený na Staroměstské náměstí, protože jeho tehdejší ateliér v budově Melantrichu na Václavském náměstí nebyl dostatečně velký.
Secesní ateliér byl postavený v letech 1908 - 1910 a jeho součástí byla i přístavba s bytem správce, slováckou jizbou a technickými prostorami - tato část však vzala za své při bombardování na konci války a nebyla později obnovená. V ateliéru se Šaloun scházel se svými přáteli, chodíval sem prý i Alois Jirásek, Karel Čapek, Alfons Mucha, Ema Destinnová, František Bílek, Otokar Březina, Jan Kubelík a Josef Váchal. V suterénních prostorách údajně Šaloun pořádal tehdy tak módní okultní seance.
Šalounův zeť architekt Josef Černý přistavěl v roce 1934 k ateliéru obytné prostory - ty zůstaly zachovány dodnes a nejsou veřejně přístupné.
Ateliér je od roku 1958 kulturní památkou. Byly v něm vystavovány Šalounovy plastiky, a později, v osmdesátých letech minulého století, zde sídlil předseda Jednoty výtvarných umělců Jan Hána, který prý ateliér poškodil neodbornými stavebními zásahy (a poté, co se musel nuceně vystěhovat, po něm v ateliéru údajně zbylo plno bust Klementa Gottwalda). Ateliér poté zchátral tak, že když ho v roce 2001 odkoupila Akademie výtvarných umění, musela nejdříve provést kompletní rekonstrukci.

Vchod do ateliéruŘecký nápis nad vchodem thalassa-thalassa, moře-moře, a nad ním údajně zobrazení Arthura Schopenhauera, jak píše na svém blogu Jiří Peňás, a když si ho najdete na fotce (myslím Schopenhauera), tak by to mohlo odpovídat, i když takhle v podhledu ho tam nenajdeteVedle vchodu do ateliéru je umístěný reliéf s názvem Pozdrav slunci, znázorňující cestu člověka ke slunci, lemovaný veršem Otokara Březiny "TY VÍŠ, JAK RÁD BYCH TVOJE SLUNCE ZŘEL, TOŽ NEDIV SE, ŽE HOŘÍ V PÍSNI MOJÍ. TYS, PANE CHTĚL".


Malý ateliér po levé straně vstupuPohled do velkého ateliéru. Tady vznikl Husův pomník.Dnes slouží ateliér k pobytu hostujících profesorů AVU, hlavně těch zahraničních, kteří to mají jako bonus, protože jinak by je akademie nedokázala zaplatit

Vstup do nepřístupné obytné části se zvěrokruhem a vycházejícím sluncemAteliér je běžně nepřístupný, podívat se do něj dá jenom při Dnech evropského dědictví, takže zase až v září.


Vinohrady, Slovenská 4
 


Komentáře

1 Lamia Lamia | 4. ledna 2013 v 2:39 | Reagovat

Zdravím, o tom Šalounově ateliéru jsem neměla ani tuchu, že existuje. Nemůžu si pomoct, ta okna mu dodávají vzhled obřadní síně krematoria. Zajímavý je sup na reliéfu, předpokládám, že to je sup. Ono by to dávalo smysl, teď si nevzpomenu, která kultura uctívala supa v souvislosti se slunečním kultem. Egypt? Jestli Šaloun koketoval s okultismem a často zobrazoval slunce, je to jasné. Taky by to mohl být kondor, smysl stejný, ovšem posouvalo by se to k protoamerickým kulturám, takže trochu záhadná kulturní směska.

2 Hana Kubíková Hana Kubíková | 7. ledna 2013 v 23:26 | Reagovat

díky, kdysi jsem tu byla, ovšem v době, kdy ateliér chátral a dovnitř se jít nedalo. tak díky Vám mám aspoň představu, jak to vypadá uvnitř.

3 praga-magica praga-magica | 8. ledna 2013 v 17:57 | Reagovat

[2]:Vidíte a mě by zrovna zajímalo,jak to tam vypadlo tenkrát :-)

4 VFP VFP | E-mail | 26. února 2014 v 8:59 | Reagovat

Zrovna včera jsem ho konečně a nečekaně našel!
Ten sup se objevuje i u Bílka, mám dojem, že je to takové symbolistické vyjádření pomíjivosti, smrtelnosti či boje o život a života jako boje (získávání životní síly z těl jiných živých stvoření).

5 praga-magica praga-magica | 27. února 2014 v 0:03 | Reagovat

[4]: Děkuji za informace, je to zajímavé. Zrovna dnes jsem objevila další dva krásné velké supy na fasádě na Janáčkově nábřeží :-)

6 VFP VFP | E-mail | 27. února 2014 v 9:03 | Reagovat

Sup byl vůbec docela oblíbený v české secesi - vedle páva (další "erbovní" pták secese - labuť -  se u nás zas tak moc neprosadila). Na tom Janáčkově nábřeží je vedle supa ještě marabu.... :-)

7 praga-magica praga-magica | 28. února 2014 v 1:44 | Reagovat

[6]:Máte pravdu, teď vidím na fotce, že to nejsou dva supi, ale že ten druhý bude fakt marabu, takže máme na mysli oba tentýž dům. Mimochodem, pávi jsou hned za rohem na vitrážích a leptaných sklech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama