Bazilika sv. Petra a Pavla I.

6. února 2013 v 12:00 |  Praha 2
Na Vyšehradě jsem jako doma, už několikrát jsem o něm psala a divím se, že jsem až teprve nedávno zjistila, že se teď smí v kostele fotografovat - samozřejmě jsem toho hned využila (dokonce tam nějakého Japonce nechali chodit i se stativem).
Původně vyšehradský kapitulní chrám byl povýšený na papežskou baziliku minor v roce 2003 - a my se na ni dnes podíváme zvenku, příště půjdeme dovnitř.Dnešní novogotická podoba baziliky pochází z let 1885-87, kdy byl do té doby barokní chrám přestavěn architektem J. Mockerem. V letech 1902 - 1903 byly dodatečně vybudovány obě věže a zbořena samostatně stojící barokní zvonice z roku 1678.
Původní podoba kostela ale nebyla ani barokní - chrám byl založen knížetem Vratislavem II. už v 2. polovině 11. století, později přestavěn za knížete Soběslava před rokem 1129 a znovu přestavěn raně goticky v druhé polovině 13. století. K další gotické přestavbě došlo za Karla IV., kdy byl kostel rozšířen na trojlodní s bočními kaplemi. Kostel později zchátral a znovu opraven byl až v roce 1495, k další rekonstrukci došlo pod vedením O. Aostalise v letech 1575 - 76, na přelomu 16. a 17. století byl přistavěn nový chór a sakristie.
V první polovině 18. století byla provedená barokní přestavba podle návrhu Giovanniho Santiniho a F. M. Kaňky, kteří nechali zbourat gotickou klenbu hlavní lodi a zakončili chrám kopulemi. Došlo i na nové vybavení kostela, na kterém se podílel v té době velmi oblíbený řezbář J. Schlansowský a malíř F. von Sernatio.Ve věžích kostela je umístěná zvonkohra, skládající se z patnácti zvonů, která hraje každou celou hodinu


Socha Ježíše s oběma světci, kterým je kostel zasvěcen, na průčelí kostela. Sv. Petr vlevo s klíčem, sv. Pavel vpravo s mečemNa tympanonu hlavního portálu je vytesaný reliéf Posledního soudu, který podle kresby A. Krisana vytvořil sochař Štěpán Zálešák v roce 1901


Na fasádě najdeme taky barevnou mozaiku obou slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


V tympanonu obou bočních vstupů jsou vytvořeny mozaiky s motivy počátků křesťanství, historie Vyšehradu a založení kapituly.


Bazilika sv. Petra a Pavla
Praha 2, Vyšehrad
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama