Hladová zeď

19. února 2013 v 12:00 |  Praha 1
Kamenná zeď s charakteristickým cimbuřím se táhne od Stahovského kláštera až k ohybu na Újezdem a sestupuje dolů úbočím Petřína. Její část je dobře viditelná zvlášť teď v zimě, kdy ji nekryje listí stromů, téměř z celé přilehlé části Prahy 1, 2 a 5. Zeď byla postavená v letech 1360 - 1362 a podle pověsti ji nechal postavit Karel IV., aby zabezpečil práci a tedy i obživu pro chudé během hladomoru v roce 1361 - ve skutečnosti ale stavba zdi začala již před vypuknutím hladomoru a o její výstavbě bylo rozhodnuto kvůli zesílení opevnění města od západu a jihu.


Zeď byla původně vysoká přes 4 metry a široká 1,80 metru. V horní části byla opatřená cimbuřím, ochozem a střílnami a její součástí bylo údajně osm bastionů. Do jednoho z nich byly vestavěny základy Štefánikovy rozhledny, další z bastionů je dobře vidět v petřínské stráni a je možné jím dodnes projít ze smíchovské na malostranskou stranu svahu.


Ten dům v nejvyšší petřínské části věže slouží jako výtvarný ateliérVchod do bastionuVýhled z bastionu na Nové MěstoOd průchodu v bastionu se zeď prudce lomí a svažuje přímo dolů po stráni na Újezd...... zatímco na druhou stranu stoupá pozvolna k vrcholku Petřína. V těchto místech je také lemována romantickým schodištěm, které nás přivede až k průchodu zdí přímo naproti Květnici a v blízkosti Růžové zahrady.

 


Komentáře

1 aspasia aspasia | Web | 19. června 2015 v 6:43 | Reagovat

business půjčka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama