Vládní salónek na Hlavním nádraží

27. února 2013 v 12:00 |  Praha 2
Dnes vás pozvu na první nástupiště Hlavního nádraží. Nikam nepojedeme, ale prohlédneme si vládní salónek. Svoji největší slávu má sice už za sebou, ale dodnes slouží jako čekárna a zázemí pro význačné osobnosti a také jako místnost, ve které České dráhy pořádají některé tiskové konference. Skládá se z široké vstupní chodby, několika reprezentačních místností a potřebného sociálního a hospodářského zázemí.


Před vchodem do salónku stojí socha sira Nicolase Wintona s dětmi, jako připomínka jeho práce pro záchranu židovských dětí. Postavy sousoší byly vytvořeny podle skutečné podoby sira Wintona, vnučky jednoho ze zachráněných dětí a chlapce, která má podobu tříletého Hansiho, který byl posledním dítětem, které odjelo v posledním transportu. Chlapec bohužel po příjezdu do Londýna zemřel.
Autorkou sousoší je venezuelská sochařka Flor Kent, která žije v Londýně. Sousoší bylo odhaleno slavnostně v roce 2009 při příležitosti vypravení historického Wintonova vlaku z Prahy do Londýna, který jel stejnou trasou jako sedmdesát let předtím a kterým jeli někteří ze zachráněných a jejich potomci.Když vstoupíme do salónku, zaujme nás ze všeho nejdřív bohatá secesní výzdoba. Salónek vznikl při přestavbě nádraží architektem Fantou ve 20. letech 20. století, kdy byla postavená nová staniční budova. V jejím jižním křídle navrhl Josef Fanta salónek, který vyzdobili sochaři Kaufman, Pikart a Šimonovský, obrazy namaloval malíř Frölich.Hlavní nádraží
Nové Město, Wilsonova 8 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama