Vyšehradský poklad

13. února 2013 v 12:00 |  Praha 2
Dnes se ještě naposledy (aspoň prozatím) vrátíme na Vyšehrad do baziliky sv. Petra a Pavla. Kromě nádherné výzdoby všech prostor, kterou jsme tady viděli minule, je v chrámu zpřístupněna i klenotnice, skrývající cennosti, které kapitula nashromáždila za část doby svého trvání. Podrobnosti o jednotlivých předmětech najdete TADY.Vchod do klenotnice leží po pravé straně od vchodu, hned vedle sochy PietyProtože zítra bude 14. února, den sv. Valentýna, podíváme se podrobněji na jednu z vystavených cenností, která byla dlouhé roky považovaná za ztracenou. V depozitáři kapituly ji našli až v roce 2002. Jde po barokní relikviář (vlevo) s údajně částí lopatkové kosti sv. Valentýna. Relikvie bývá v den jeho svátku vystavena před hlavním oltářem. Původ relikvie je neznámý, podle některých pramenů byla získána už v době Karla IV., zatímco jiné prameny uvádějí až 19. století.
A jen mimochodem, v sobotu 16. února se bude v rámci oslav sv. Valentýna dopoledne konat pouť snoubenců, odpoledne potom veřejná poutní mše.Mezi další cenosti patří monstrance...


... nebo barokní mešní konvičky.V klenotnici je také vystavována faksimile Vyšehradského kodexu, vzácného iluminovaného rukopisu ze 70. let 11. století, který byl dokončen ke korunovaci Vratislava II. českým králem 15. června 1085.

V klenotnici jsou uschovány ty nejcennější obrazy, bohužel jsou pověšeny poměrně vysoko a místnost je tak úzká, že nejen nejdou vyfotit, ale není na ně ani pořádně vidět. Za návštěvu ale klenotnice a celá bazilika stojí v každém případě.


Bazilika sv. Petra a Pavla
Praha 2, Vyšehrad 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama