Břevnovská náves

15. března 2013 v 12:00 |  Praha 6
Dnes vás pozvu na místo, které vlastně už dávno neexistuje. Stará břevnovská náves byla zbořená v 70. letech 20. století, aby uvolnila místo pro výstavbu panelového sídliště Ministerstva vnitra - mezi starousedlíky nazývaného Obušek. Architekti sídliště zachovali mezi paneláky alespoň půdorys náměstí, v jehož horní části jako zázrakem přežila stará zvonička.

Fotografie staré návsi, nazývané také Malé náměstí, je převzata ze stránky www.necyklopedie.wikia.com/wiki/B%C5%99evnov. Bohužel z údajů na internetu není jasné, z jaké doby fotografie pochází - možná dvacátá nebo třicátá léta 20. století? Zvonička je vidět nejasně v dálce v levé horní části fotky. Kdyby náves nebyla zbořená, ale zrekonstruovaná, byla by dnes jedinečnou památkou vesnické architektury ve městě. To jsou ta kdyby.Zvonička (někdy také uváděná jako kaplička) byla nedávno opravená, dostala nové dveře a i když je tady mezi paneláky utopená a ztracená, alespoň žijeNa rozhraní sídliště a parku Břevnovského kláštera se zachovaly poslední dva staré domy této části starého Břevnova. V tom vyšším domě bydlel zahradník břevnovského kláštera pan Morávek poté, co byl po zabrání kláštera vystěhovaný ze svého domku v areálu zahrady. V domě bydlel i jeho syn, který zemřel v únoru 2012 ve věku 91 let těsně před slavnostním otevřením nově zrekonstruované oranžerie, o kterou se se svým otcem kdysi staral.Nižší domek vedle studny býval zahradnictvím, ve kterém hospodařil pan Kadeřábek na pozemcích, pronajatých od kláštera. Zahradnictví sahalo na jedné straně až ke zdi kláštera (dnes zbořené, vedla kolmo od zdi zadní klauzurní zahrady východně od kláštera, dnes je v těchto místech připomenuta nizkou zídkou) a na druhé straně až do míst dnešní Patočkovy ulice. Po zrušení kláštera bylo zahradnictví vypleněné a na jeho místě vznikla zahrádkářská kolonie, později přeměněná na školní pozemky, na které chodilo pracovat několik generací břevnovských školáků.

Děkuji tímto za informace panu Kadeřábkovi mladšímu, který mi ochotně věnoval čas, když jsem ho nečekaně přepadla na zahradě.


Břevnov, Anastázova a Sartoriova ulice
A - kaplička, B - staré domy
 


Komentáře

1 David Kruška David Kruška | E-mail | 17. října 2015 v 11:00 | Reagovat

Dobrý den, do svých 7-mi let jsem bydlel na adrese Břevnovská 23/21. V tomto domě bydlel i můj děda (p. Václav Pejsar) a i v článku zmíněná rodinam Kadeřábkova. Nemá někdo prosím fotografie "návsi" před rozbouráním pro vnitrácké paneláky ? To znamená cca před rokem 1976. Rád bych si připomněl okomažiky dětství.

Děkuji za reakci. David Kruška.

2 Praga magica Praga magica | 19. října 2015 v 0:53 | Reagovat

[1]: Dobrý den, děkuji za komentář, já bohužel žádné fotografie nemám. Zkusím se zeptat kamarádky, která na návsi bydlela, než je před bouráním přestěhovali do nových domů u Marjánky.

3 Zdenka Pincová Zdenka Pincová | E-mail | 6. dubna 2016 v 11:02 | Reagovat

Břevnovskou náves a její okolí jsem znala,vyrůstala jsem totiž u svého dědy pana Kadeřábka Kamila,který měl v Markétské ulici ZAHRADNICTVÍ se s svými bratry Jaroslavem(dědou pana Kadeřábka se kterým jste mluvila a Aloisem Kadeřábkem,jehož dcera ještě žije a je jí 92 let)Znala jsem taká pana MORÁVKA st.a všechny co bydleli v Markétské ulici.Do teď tam bydlí můj bratranec a já tam chodím a vzpomínám. Spozdravem Zd.Pincivá

4 praga-magica praga-magica | 10. dubna 2016 v 21:51 | Reagovat

[3]: Dobrý den, děkuji za další zajímavé  informace,

5 I. Procházková I. Procházková | E-mail | 12. září 2017 v 15:44 | Reagovat

Opět trocha nostalgie: Byla jsem kdysi žákyní 21. osmiletky v Meziškolské ulici a chodili jsme v 50. letech na "pozemky" do bývalého Kadeřábkova zahradnictví. Sad v okolí školních pozemků se nazýval Ryšavka a ještě nedávno jsem v dolní části objevila původní tři staré jabloně.
Okolí břevnovského kláštera (a vůbec celý Břevnov) je místem mých her a malin nezralých, bohužel zůstaly už jen vzpomínky.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama