Dům U Modré štiky

13. března 2013 v 12:00 |  Praha 1
Dnešní impozantní historizující dům, tyčící se na nároží Karlovy a Liliové ulice, byl postavený v roce 1905 na místě staršího pivovarského domu se stejným názvem.
Jen o dva roky později, v roce 1907, v jeho přízemí zřídil Dismas Šlambor, nebo taky Viktor Ponrepo, první stálé kino Bio Ponrepo. Kino tady fungovalo až do 20. let 20. století, kdy zaniklo kvůli konkurenci velkých kin.Portál domu s bosáží připomíná ten původní pozdně renesanční. Nejvýraznější výzdoba průčelí se soustředí na štukovaném arkýři a nárožní věži se štíty.
Trochu mě tady, v centru Starého Měta, zaráží ta střešní okna. Dobře si pamatuji, jaké bývaly problémy s památkáři při použití střešních oken třeba v Nuselském údolí - údajně to nevypadalo hezky při pohledu z Nuselského mostu. Tak nevím - že by to tady bylo přehlédnutelnější? Že by Královská cesta byla méně významná než Nusle? Nebo že by se měřilo dvojím metrem?

A pokud vás historizující sloh domu moc neuspokojuje, stačí podívat se do oken protějšího kostela sv. Klimenta - ta z něho udělají bez problému třeba Gaudiho nebo Hundertwassera.


Staré Město, Karlova 20

 


Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | 13. března 2013 v 18:13 | Reagovat

Opět pěkné, zajímavé počtení a krásné fotky! Díky! V přízemí tohoto krásného domu bývala študácká hospoda, kam se s chutí utíkalo ze studoven Klementina a Městské knihovny. To ještě nebyl v těchto místech "disnylend" pro turisty.

2 Praga-magica Praga-magica | 13. března 2013 v 22:45 | Reagovat

[1]: Ano, děkuji za připomenutí, na to jsem zapomněla (i když jsem to původně měla v úmyslu), zmínit hospodu a ošklíbnout se nad tím, co je tam teď pro turisty :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama