Kolem vily Tugendhat

23. března 2013 v 12:00 |  Kus za Prahou
Nedávná šaškárna výměna vyznamenání v brněnské vile Tugendhat povzbudila zájem o vilu a i když její fotky nabídnout nemůžu (zatím, protože v plánu to je), jako rodilá Brňačka utrousím aspoň pár doporučení, která dávám svým známým, kteří se do Brna chystají. Vila za tu cestu i za čekání na prohlídku určitě stojí (objednávky přes internet, ale pokud netrváte na víkendu, nejsou čekací lhůty tak dlouhé, jak se obvykle říká).O vile vlastně dnes nebude řeč, vrátíme se sem někdy příště, prozatím pro zvídavé jsou podrobnosti třeba TADY. Toto je vidět i z ulice - kus slavného obývacího pokoje a zahrady.

Dnes vás spíš jen provedu po okolí. Pokud byste po prohlídce vily hledali kavárnu nebo restauraci, zkuste moji oblíbenou funkcionalistickou (ať zůstaneme u stejného slohu) kavárnu Era, která leží jen kousek od vily a ke které se dostanete krátkou procházkou v hezké rezidenční čtvrti Černá Pole.
Funkcionalistický dům s kavárnou nechal postavit v letech 1928 - 1929 brněnský kavárník Špunar, který v domě také bydlel. Projekt domu je dílem architekta Bohuslava Fuchse, autora dalších brněnských funkcionalistických staveb. Po znárodnění v roce 1959 kavárna nejdřív sloužila jako pivnice, potom jako sklad Vysoké školy zemědělské. Po restituci a rekonstrukci ji znovu otevřeli v roce 2011. Mě tady nejvíc bere modré točité schodiště uprostřed přízemí a v létě se mi líbí na jejich dvorku, pokrytém dřevěnou podlážkou a zastřešeném ohromnými slunečníky.
Černá Pole, Zemědělská 30

V okolí se můžete také podívat na takzvaný Löw-Beerův dům. Secesní stavba stojí přímo pod vilou Tugendhat, se kterou má společnou zahradu; patřila totiž rodičům Grety Tugendhatové, kteří své dceři darovali horní část pozemku, na kterém potom vyrostla slavná vila. Löw-Beerův dům do loňského roku sloužil jako internát pro studenty brněnské konzervatoře, od podzimu je v rekonstrukci a mělo by v něm být otevřeno muzeum architektury. Údajně budou poté oba domy zahradou opět propojeny.
Černá Pole, Drobného 22Nejkratší cesta od jedné vily k druhé vede prozatím kouzelnou Schodovou ulicí, kde v horní části stojí malé vilky a v dolní části monumentální činžáky, vyrovnané podél dlouhého schodiště, které je dole zakončeno zdobeným portikem se znakem Moravy, neseným sloupy s korintskými hlavicemi. Kompozice ulice byla vytvořená v letech 1904-1906.
Mimochodem - jeden můj kamarád v jednom z těch krásných domů vyrostl - a vyprávěl mi o negativních stránkách takového bydlení na schodech - jako je třeba koupě nového nábytku, noha v sádře nebo třeba noční návrat po schodech z mejdanu.A kde jsme dnes chodili:A - vila Tugendhat, B - Löw-Beerova vila, C - kavárna Era, D - Schodová ulice
 


Komentáře

1 csma csma | 24. března 2013 v 15:05 | Reagovat

Veľmi chutné, v Brne som už bol, o vile a jej okolí viem, no nikdy som sa tam nevybral. Budem to musieť napraviť. K tej "šaškárni" by som povedal len jedno. Rozbili Československo bez súhlasu občanov a dnes si ešte za to udeľujú vyznamenia. Podľa mňa to bolo na úrovni vlastizrady. Teda neviem ako váš Václav, ale náš Ivan je iné číslo. Robil a robí si čo chce. Porušuje ústavu, asistoval pri rozkrádaní republiky a ešte dostane aj vyznamenanie. Je to bieda.
PS: asi viete, ale gašpar je po vašom šašek :)

2 Praga-magica Praga-magica | 24. března 2013 v 22:14 | Reagovat

[1]:Vidíte, to mi nedošlo, že jsem tomu tím výrazem dala další rozměr :-) Jestli Vás to utěší, tak vy máte naději, že si můžete    za rok zvolit někoho jiného - my jsme o tu naději na celých dalších 5 let přišli :-(

3 csma csma | 27. března 2013 v 20:18 | Reagovat

Keď u nás to dopadne ešte horšie. Normálneho prezidenta sme ešte namali.

4 Kitty Kitty | 16. listopadu 2014 v 15:45 | Reagovat

Zdravím, opět po čase nakukuji, toto je můj oblíbený blog, jelikož jsou zde krásně zmapované moje rodné Vršovice, akorát se někam ztratil článek o Edenu :( budu ráda za reportáž z vily Tugendhat, já ji navštívila nedávno, a jsem zvědavá na Vaše pocity, protože, jak jsem se do vily těšila, tak zážitek z ní byl řekněme, zklamáním, jelikož jsem se ve vile nejen já, ale i ostatní účastníci naší výpravy, cítila neuvěřitelně špatně a stísněně! Žádné fotky ale nemůžou nahradit atmosféru tohoto prostoru...

5 praga-magica praga-magica | 18. listopadu 2014 v 0:33 | Reagovat

[4]: Dobrý den, Kitty, děkuji za komentář. Článek o vile Tugendhat je pořád v plánu, ale zatím nikoliv na programu, sice jsem tam byla letos na jaře, ale tak nečekaně, že jsem sebou neměla foťák. To je škoda, že se Vám ve vile nelíbilo, většinou tak negativně na lidi nepůsobí.
Mimochodem, na článek o Edenu si nepamatuji - já jsem nějaký opravdu psala? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama