Návrat archanděla Gabriela

6. března 2013 v 12:00 |  Praha 5
Dnes se ještě vrátíme ke klášteru a kostelu sv. Gabriela, který jsme tady viděli minule. Také jsme si říkali, že když řád sv. Benedikta v roce 1919 opouštěl klášter, prodal ho tehdejšímu ministerstvu pošt a telekomunikací a že v budovách dodnes sídlí Česká pošta.
Budovy jsou samozřejmě běžně nepřístupné (údajně zde jsou uloženy také originály návrhů všech poštovních známek), výjimkou ale byla minulá neděle, kdy pošta zapůjčila bývalý rajský dvůr kláštera k vysvěcení nové sochy archanděla Gabriela. V době existence kláštera stávala socha na stříšce nad vchodem a stejně jako další zařízení, vybavení a mobiliář byla v roce 1919 odvezena do Rakouska, kam se sestry přestěhovaly. Socha tam stála a dodnes stojí na podstavci na nádvoří a přesně podle ní byla vytvořená kopie, která se teď vrací na původní místo.Novou sochu podle původní vytvořil restaurátor Karel Holub a jeho syn, sochař Petr Holub. Protože původní socha je v dost špatném stavu, nemohli z ní pořídit odlitek, ale museli vypočítat veškeré rozměry podle měření, fotografií a kreseb. Socha je provedená z měděného plechu, upevněného na kostře z nerezové oceli.


S celým postupem tvorby sochy se na improvizované výstavě mohla seznámit i veřejnost - současně byl také promítán film o průběhu vzniku sochy
Představení sochy bylo velkou událostí, zúčastnily se jí zástupkyně řádu z Rakouska, zástupci Společnosti beuronského umění a mnoho dalších hostů. Sochu vysvětil kardinál Dominik Duka. Celou akci natáčela i Česká televize - možná jste reportáž zachytili v neděli večer.


Jak je vidět, ne každého ta velká sláva bavila. Ani já jsem kardinála už nezastihla, vydala jsem se do kláštera úmyslně až po vysvěcení, kdy jsem předpokládala, že tam nebude tolik lidí. Šlo mi totiž především o to, prohlédnout si bývalou rajskou zahradu kláštera. Když se podíváme na starou rytinu, která je pověšená hned u vstupu, vidíme, že budovy kláštera uprostřed skrývaly tehdy ještě otevřený dvůr.


Zastřešení bylo provedeno v roce 1919 hned poté, co pošta budovy odkoupila a naštěstí tehdy, za první republiky, se takové úpravy prováděly ještě řemeslně a s citem. Můžeme proto vidět, že sloupy i konstrukce střechy jsou poměrně elegantní a nerušivé a že na hlavicích tehdy nově postavených sloupů, nesoucích skleněnou střechu, se dokonce opakuje dekor z oken.
Tak, jak byl dvůr zastřešen, zůstal do dnešního dne. A jak už to tak chodilo za bolševika, na nějakou krásu nebo respekt k hodnotám se moc nehrálo. Hala sloužila jako sklad složenek, takže nebyl důvod do ní nějak investovat. Snažila jsem se například přijít na nějaký klíč, podle kterého jsou rozmístěny barevné tabule skla - jenže nic takového neexistuje. Představuji si, že jednou za čas, když už těch tabulek bylo vytlučených hodně (nad touto střechou je ještě jedna robustnější, takže dovnitř asi nepršelo), se prostě zavolali sklenáři, ti nařezali velikost tabulek z toho, co zrovna měli na skladě a co jim padlo pod ruku, a to na strop naplácali ("Vo co de, dyť je to jenom do skladu v nějakým starým klášteře"). Stejně tak to vypadalo s dalšími úpravami. Potřebujete natáhnout kabel? Žádný problém, prostě to natlučte do těch starých zdí a sloupů.


I z chodeb dýchá starý duch socíku. Úděsné zářivky pod klenbou chodby, svazky kabelů napříč, trubky vedené nad podlahou, papundeklové dveře s kovovým rámem, omyvatelný nátěr (že je i na tomto kousku pokaždé jiné výšky a barvy? Prosím vás, komu by na tom záleželo!)Na některých místech naštěstí zůstalo ještě staré ostění i vyřezávané stropy - jako tady ve vstupní vrátnici, kde dokonce můžeme najít ještě i starý nápis CLAUSURA.
Dovnitř do rajského dvora se asi hned tak znovu nedostaneme, nová socha by ale měla být k vidění hned poté, co bude opravená stříška nad vstupním portálem, na které bude stát. Otázkou je, jak dlouho zrovna tady, na Smíchově, zůstane ta měď chráněná před sběrači barevných kovů.


Smíchov, Holečkova 10

 


Komentáře

1 Vojta Vojta | 6. března 2013 v 18:40 | Reagovat

Nevíte jestli neuvažuje pošta nad pronájmem tohoto objektu? Myslím, že by si zasloužila lepší využití než sklad...
P.s.: Mám rád Váš blog a obdivuji vaše fotografické umění :)

2 Praga Magica Praga Magica | 6. března 2013 v 20:37 | Reagovat

[1]: Vojto, děkuji za komentář a za lichotky :-). Bohužel nevím, co pošta hodlá dělat, ale spíš bych to tipovala, že nemá v úmyslu budovu opustit a pronajmout.

3 A A | 10. března 2013 v 0:51 | Reagovat

Kardinál Duka tam nakonec nedorazil, zdrželi ho na jiné akci, a potom spěchal do Říma...

4 Praga-magica Praga-magica | 10. března 2013 v 21:09 | Reagovat

[3]: Děkuji za upřesnění, měla jsem pak trochu pochyby, když jsem pak nenašla žádné fotky, kde by byl. Nějak text tedy ještě upravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama