Pasáž Broadway

21. března 2013 v 12:00 |  Praha 1
Funkcionalistická pasáž ve funkcionalistickém domě z roku 1938 se původně jmenovala Palác Příkopy, později, jak my pamětníci víme, to byl Sevastopol, dnes je to Broadway, stejně jako stejnojmenné divadlo, které sídlí v bývalém kině.
Projekt pasáže je dílem architektů Antonína Černého a Bohumíra Kozáka. Pro mě je tady nejzajímavější klenutá střecha, vyskládaná ze skleněných cihel.


A teď pohled na střechu z druhé strany
Z horního patra budovy je nezvyklá vyhlídka s nečekanými perspektivami

Říkala jsem přece, že půjde o nečekané vyhlídky. Něco podobného jsem naposled viděla v jedné arabské zemi.

Nové Město, Na Příkopě 31

 


Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | 21. března 2013 v 18:30 | Reagovat

Opět velmi zajímavé! Málokdo ví, že je to vlastně komplex tří domů, jeden ze strany Příkopů, druhý v Celetné, a třetí je vestavěn uprostřed. Prostory mezi domy jsou od pasáže odděleny opravdu úžasnými "kupolemi", s jedinečnými železobetonovými žebry s luxferovou výplní. Když KSČ zabrala palác Českých drah na nábřeží, převedla jim jako náhradu tento celý unikátní komplex. V přední části měl původně svůj podnik vyhlášený lahůdkář Lippert, který se sem přestěhoval z předchozího starého domu. Jeho podnik sestával ze známého lahůdkářství v přízemí, a restaurace v patře. Ta pak za ajznbonu sloužila jako závodní jídelna, s výzdobou různými bustami, postavenými na konzolách kulturně zaražených do původního dřevěného ostění. Zřejmě součástí Lippertova podniku byl i nádherný klub ala anglický, s vyřezávanými obloženími stěn, schodištěm a asi i, posléze zřejmě rozkradeným mobiliářem. Zajímavá byla etapa po listopadu, kdy se objekt stal po nějakou dobu zřejmě pračkou peněz. Přeji pasáži i kinu současné znovuzrození, i když bych si ho představovala trochu jinak. Ale všechno je jinak, že?

2 praga-magica praga-magica | 21. března 2013 v 22:37 | Reagovat

Eliško, děkuji za doplnění, zajímavé jako vždy! :-)

3 Jozef Jozef | 13. března 2017 v 22:22 | Reagovat

Drobná poznámka: skleněná cihla nie je vhodný termín. Správne pomenovanie je sklobetónová tvarovka, resp. zjednodušene zastrešenie zo sklobetónu. Každopádne,  musela to byť makačka vytvoriť taký krivkový tvar.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama