Velikonoce v Toulcově dvoře

2. dubna 2013 v 14:32 |  Praha 10
Do Toulcova dvora jsme se chystali už dlouho - vlastně už několik let. Nakonec to vyšlo až o letošních velikonocích, v naději na to, že se tam bude konat nějaká zajímavá akce, které jsou tam běžně organizovány. V neděli byl dvůr sice otevřený, ale odpoledne se tam nedělo vůbec nic - žádná akce, obchůdky byly zavřené, jen tam kromě nás bloudilo několik dalších rodin, hlavně s malými dětmi, které se přišly podívat především na zvířata a které byly také rozčarované.Toulcův dvůr je bývalý statek, který nese jméno svého posledního nájemce z doby před druhou světovou válkou. Komplex budov má ale mnohem starší kořeny, jedna z jeho částí pochází údajně už ze 14. století. Z tohoto gotického jádra byla v 16. století vybudována tvrz, kterou v roce 1577 koupil Vilém z Rožmberka jako majetek úřadu nejvyššího purkrabího. Později tvrz zchátrala a její zbytky byly zničeny při nájezdu švédských vojsk v roce 1639. Po třicetileté válce byl na jejím místě postaven barokní statek se sýpkami, stájemi a stodolami, jehož podoba je v podstatě zachovaná až do dneška. Areál fungoval jako statek až do 50. let 20. století, později byl přestavěn na továrnu na výrobu krmiv, čímž začala dlouhá doba jeho chátrání.
V roce 1992 byla zahájená rekonstrukce areálu jako ekologicko-naučného centra hl. m. Prahy, za podpory Evropské unie. Dnes se v Toulcově dvoře konají vzdělávací a kulturní akce pro děti i pro dospělé, můžete tady navštívit také farmu s nejrůznějšími domácími zvířaty.
Jak už jsem říkala, o velikonoční neděli byl areál téměř pustý - nic nám ovšem nebránilo, abychom si ho - i v té strašné zimě - mohli prohlédnout.
Areál leží v těsném sousedství sídliště Košík, takže je z jedné strany obklopený nevzhlednými panelákyVýběhy a stáje zvířat jsou umístěny v dolní části ve svahu směrem k Botiči. Žijí tady nejen husy, slepice, kachny, králíci, prasata, ale také ovce, kozy, krávy a především koně. Na těch si tady také můžete zajezdit. Bohužel v té zimě byla většina zvířat zavřená a venku běhaly v podstatě jen slepice - a husy se dokonce ráchaly v rybníčku (mezi PET lahvemi a igeliťáky, což mi s tou ekologií moc dohromady nejde).Od statku je hezký výhled na starou Hostivař na březích meandrů Botiče - a přesně tam se podíváme příště.

Toulcův dvůr
Hostivař, Kubatova 32/1
www.toulcuvdvur.cz
Otevřeno denně od 8 do 18 hod, vstup zdarma s výjimkou některých akcí (jarmarky, dožínky apod.)


Jak se tam dostat:
Metrem: linka A na stanici Skalka, linka C na stanici Opatov, potom autobusem 177, stanice Toulcův dvůr
Tramvají: linkou 22 nebo 26, stanice Na Groši, potom přes Botič a nahoru do kopce podle ukazatelů


 


Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | 2. dubna 2013 v 20:08 | Reagovat

Zdravím postvelikonočně!Na Toulcův dvůr jsme dorazili vloni, pravda za teploty mnohem vyšší! Šli jsme od tramvaje mezi paneláky a pak po jakýchsi pozemcích, kde trčely do vzduchu zbytky bývalých skleníků, zaplněných jakýmsi odpadem a kousek ještě fungujícího Bohmova zahradnictví. Nad tím na strání jezdil nevzrušeně traktor a oral, jakoby se nechumelilo, na rozdíl od letošních Velikonoc. Toulcův statek mě naštěstí dostal z té předchozí deprese. V místě, kde byl pořízen snímek se schody a výhledem jsem byla nadšená, rovněž tak následným náměstíčkem. Jako kdyby to ani nebylo v Praze. Těším se tedy na pokračování! E.

2 Praga-magica Praga-magica | 4. dubna 2013 v 0:11 | Reagovat

[1]:Děkuji za komentář, Eliško, taky jsem z té části Hostivaře byla nadšená, naposledy jsem tam byla někdy před více než 20 lety a hodně to tam prokouklo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama