Mých pět důvodů k návštěvě Lisabonu

8. května 2013 v 12:00 |  Mých 5 důvodů...
Pro tentokrát necháme Prahu na pokoji a podíváme se do Lisabonu, města, které mě nedávno nadchlo a okouzlilo. Neviděla jsem tady žádné muzeum a památek jen málo, jen jsem chodila městem očarovaná s touhou vstřebat z jeho krásy co nejvíc. Samozřejmě, že to není nic pro ty, kdo milují bezvýhradný pořádek, čistotu a klid, ale pokud máte rádi úzké kamenné uličky se schody, vedoucími mezi ošuntělé barevné domy, tepaná zábradlí balkónů, vlající prádlo, rozkvetlé pomerančovníky, tlusté líné kočky, rozvalující se v záhoncích, a ospalý klid malých místních kavárniček, je to město přesně pro vás.
Je těžké vybrat pět důvodů, protože jich k návštěvě města, kde jsem nechala srdce, znám nejmíň sto.

Důvod první: Miradouros - vyhlídky
Lisabon leží, stejně jako Řím, na sedmi kopcích, a díky tomu nabízí neuvěřitelné výhledy a průhledy (a ovšem taky neustálé šplhání do kopců). Na těch nejkrásnějších místech jsou vybudovány terasy, většinou s několika piniemi, kostelíkem a kavárnou. Prošli jsme skoro všechny. Na těch, kterými vedou turistické trasy, narazíte na zpěváky, kytaristy, malíře, prodavače turistických tretek, žebráky i kapsáře. Ty, ke kterým je cesta složitější a které si musíte sami objevit, nabízejí klid. Ze všech je ale pohled na město fascinující.Miradouro da Graca


Miradouro da Nossa Senhora do Monte


Miradouro da S. LuziaDůvod druhý: Eléctrico n. 28
Mytická tramvaj číslo 28 projíždí celým historickým centrem a je lepší než drahé vyhlídkové turistické autobusy. Dřevěné vozy jsou staré, některé prý i sedmdesát let, řidič točí pákou a velkým kolem, dveře se někdy zavřou a někdy ne, jezdí se s otevřenými okny a cestujících je uvnitř nepočítaně. Tramvaj supí do kopce, skřípe, rachotí a vzdychá, kodrcá a skáče - ale to pravé nastane teprve tehdy, když se řítí s kopce dolů úzkými uličkami, jen pár desítek centimetrů od zdí domů, ke kterým se domácí tisknou zcela rutinně a turisté vyděšeně. Do zatáček vjíždí zásadně v plné rychlosti a tam, kde se dvoukolejná trať v uzounké uličce mění na jednokolejnou a kam není vidět, se jen málokdy obtěžuje předem zazvonit. A pokud má v úzké uličce zahnout do pravého úhlu, nevadí, koleje vedou smyčkou až na protilehlý chodník, kde chodci nestačí uskakovat. Zlý sen každého bezpečnostního technika.


Linka vede v podstatě kolem všech nejdůležitějších památek. Tady zatáčí kolem Catedral Sé Patriarcal z poloviny 12. století, kde byl údajně pokřtěn patron Lisabonu sv. Antonín.


Ta největší převýšení na třech místech čtvrti Bairro Alto překonávají elevadores - lanovky, podobající se zmenšeným tramvajím.


Důvod třetí - Azulejos
Lisabon je dědicem maurské kultury, z níž tady zůstal, kromě jiného, i zvyk obkládat domy barevnými dlaždicemi, kterým se říká azulejos. Ty nejcennější jsou k vidění v historických palácích, ale hezké exempláře se dají najít i běžně na ulici. Kromě typických geometrických nebo rostlinných vzorů, kterými jsou domy obloženy odshora až dolů, jsou na některých z nich vytvořeny obrazy z ručně malovaných kachlíků - nejčastěji s náboženskými, ale i se zcela prozaickými pozemskými motivy.

Důvod čtvrtý - Oceán
Zas tak daleké cesty za sebou nemám, takže to bylo moje první setkání s Atlantikem. Slaný vzduch, modré obzory a šumění vln bylo přesně to, po čem jsem toužila - až na tu zimu. Na fotkách to sice vypadá nádherně letně, ale bylo asi jen 17 stupňů a foukal ledový vítr. O vodě ani nemluvím - po namočení kotníků jsem měla pocit, že mi je sevřely ocelové čelisti. Přesto jsme tam viděli několik koupajících se lidí. Angličanů, jak jinak.
Z centra města to na nejbližší pláž Costa da Caparica trvá autobusem asi 40 minut.


Důvod pátý: Belém
Předměstská čtvrť u ústí řeky Tejo do oceánu je přesně tím místem, kde se psala celá historie portugalských mořeplavců, na kterou jsou tady tolik hrdí. Tato historická čtvrť je také nejzachovalejší z celého města, protože nebyla tolik postižená velkými zemětřeseními v letech 1531 a 1755, které v centru poškodily většinu budov. Všechny historické památky jsou tady pěkně po ruce, takže se dají projít i za půl dne.Torre de Belém - Belémská věž, symbol Lisabonu, od které vyplouvaly lodi mořeplavců. Byla postavená jako maják a strážní věž v letech 1515 - 1521. Výtahem uvnitř se dá vyjet až na horní terasu, odkud je údajně hezký výhled - pokud tam ovšem nepřijedete, jako my, 1. května, kdy jsou všechny památky zavřené.Hned vedle věže je ve staré pevnosti umístěné Muzeum bojovníků a v jeho sousedství moderní památník vojáků a námořníků, padlých za vlastJména všech padlých jsou vyryta do zdí kolem památníku - udivilo mě, že sice podle abecedy, ale v řazení podle křestních jmen a ne podle příjmení.Nábřeží řeky kolem věže je upravené jako pěší zóna, dá se tady procházet, odpočívat i posedět v kavárně a přitom se kochat loděmi na řece i v docích


Promenáda kolem řeky nás po pár desítkách metrů přivede k dalšímu národnímu symbolu - Padrao dos Descobrimentos - Památníku objevů z roku 1960. I tento památník slouží jako vyhlídka, ze které je hezky vidět blízký most Ponte 25 de Abril (vybudovaný stejným architektem, který postavil jeho slavnější dvojče v San Francisku), nesoucí v názvu datum porážky Salazarova diktátorského režimu. Mimochodem, most se po svém postavení a před přejmenováním jmenoval právě Salazarův.
A ti rybáři tady opravdu dokázali chytit ryby, viděla jsem to na vlastní oči.Památník znázorňuje příď historické karavely, na jejíž špici stojí Jindřich Mořeplavec. Za ním král Manuel I. a další významné osobnosti portugalských dějin - ovšem s veškerou úctou k portugalským dějinám, mně tento pomník připomněl naši proslulou letenskou frontu na maso.Prostranství za pomníkem je vydlážděno tak důvtipně, že mi málem způsobilo mořskou nemoc. Uprostřed tohoto náměstí je v mramoru vyvedená mapa světa s vyznačením všech portuglských objevů.


Na druhé straně náměstí se dostáváme k tomu nejvýznamnějšímu, co čtvrť Belém může nabídnout - klášteru Mosteiro dos Jerónimos ze začátku 16. století, zapsaného na seznamu UNESCO, s kostelem Panny Marie. Tady prý mořeplavci před svými cestami nocovali a modlili se.
Bohužel se podíváme jen do kostela, klášter byl také 1. května zavřený.


Kostel, stojící na základech starší kaple, je částečně ještě románský, ale má krásnou síťovou gotickou klenbu a další části, zvláště výzdoba, jsou provedeny v tzv. manuelském styluBoční kaple a všechny výklenky se sochami svatých jsou doslova vytapetovány zlatem a stříbremZe všech náhrobků v kostele je tím nejvýznamnějším ten, pod nímž leží mořeplavec Vasco da GamaV areálu klášterních budov je umístěno také Archeologické a etnografické muzeum a Muzeum námořnictvaPoměrně brutální setkání s domovem. V dlažbě před klášterem jsou zasazené mramorové desky, které připomínají jednak vstup Portugalska do EU, jednak podpis Lisabonské smlouvy. Tu za nás podepsal "falešný a prázdný Topol".


To ovšem z Lisabonu není ještě zdaleka všechno. Co zbývá? Tak třeba romantika.
Závěrem poslední příjemné zjištění - ve srovnání s ostatními evropskými městy je pro nás Lisabon levný. Jídlo v restauraci stojí asi jako u nás a pokud zabrousíte dál od turistických tras, je ještě mnohem levnější, například snídaně pro dva v kavárně mezi místními nás stála pět euro, oběd šestnáct. Doprava po městě stojí zhruba jako u nás, ale za taxík z hotelu na letiště jsme dali šest euro. Přísahám! Je sice pravda, že letiště je tam hodně blízko centra, ale za tu cenu by pražský taxikář snad ani neotočil klíčkem v zapalování.


 


Komentáře

1 hana hana | E-mail | 8. května 2013 v 12:25 | Reagovat

Tak to už je mi jasné,že máte málo času,ale je to hezké pokoukání-fakt.h.

2 Praga Magica Praga Magica | 8. května 2013 v 22:36 | Reagovat

[1]: Hanko, ale já takhle přece necestuju pořád :-)

3 Petra Petra | E-mail | 9. května 2013 v 9:20 | Reagovat

Hani, super fotky :-)

4 Dáša Dáša | E-mail | Web | 9. května 2013 v 11:17 | Reagovat

Ahoj Hanko,
to je nádhera. Tam musím udělat někdy zájezd - necceš dělat průvodce?

5 Praga Magica Praga Magica | 9. května 2013 v 12:37 | Reagovat

[3]: Díky, Petro :-)

6 Praga Magica Praga Magica | 9. května 2013 v 12:37 | Reagovat

[4]: Dášo, díky, probereme to :-)

7 Inka Inka | 10. května 2013 v 22:26 | Reagovat

Pro mne velké potěšení.Díky.

8 Praga Magica Praga Magica | 10. května 2013 v 22:42 | Reagovat

[7]: Děkuji, Inko!

9 Gavroche Gavroche | E-mail | Web | 22. května 2013 v 22:12 | Reagovat

Félicitations pour vos photos, je vois que vous aussi vous avez eu beau temps. Je reconnais pas mal d'endroits que j'ai visité, je reconnais aussi le guitariste de la première photo que j'ai croisé 2-3 fois pendant mon séjour.
Je ne savais pas qu'il y avait une Tour Eiffel à Prague ?!

10 praga-magica praga-magica | 22. května 2013 v 22:39 | Reagovat

[9]: Oui Max, il y a une copie de la Tour Eiffel ici, 5 fois plus petite que l´original, qui surplombe la ville.
Et vous avez raison, moi aussi, j´ai noté que vous avez des photos de Lisbonne prises dans les mêmes endroits :-)

11 Lipka Lipka | E-mail | 9. dubna 2014 v 21:32 | Reagovat

Nádherné fotografie, krásné povídání! Chystáme se do Portugalska za týden, takže díky za podobné cestovatelské zápisky. Před fotografiemi smekám.

12 Praga-Magica Praga-Magica | 9. dubna 2014 v 22:51 | Reagovat

Děkuji za milý komentář a přeji hezký pobyt v Portugalsku :-)

13 Kristina Kristina | E-mail | 5. srpna 2016 v 10:40 | Reagovat

Mozem sa spytat, ako sa dostanem k tej elektricke z letiska? Docitala som sa, ze z letiska ide cervene metro, ale dalej si uz neporadim:). Vdaka. Mate krasne fotky a super tipy.
Kristina

14 praga-magica praga-magica | 5. srpna 2016 v 14:08 | Reagovat

[13]: Kristina, z červeného metra přestoupíte na stanici Alameda na zelenou linku a pojedete do stanice Intendente. Hned u metra najdete zastávku tramvaje (směrem z centra ven), která o pár metrů dál zahýbá doprava a vyjíždí nahoru do kopce.
A děkuji za pochvalu blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama