Valdštejnská kaple sv. Václava

18. června 2013 v 12:00 |  Praha 1
Kaple Valdštejnského paláce, kterou nechal Albrecht z Valdštejna zasvětit zemskému i svému patronu sv. Václavovi (Valdštejnovo druhé jméno bylo právě Václav), leží v levé části podloubí I. nádvoří za nenápadnými dveřmi. I když jsou dveře otevřené, vstup chrání ještě vysoká kovová mříž, takže se dovnitř dostat nedá - a také se tam velice špatně fotografuje. Kaple má totiž zvláštní tvar - její půdorys je jen 5,6 x 3,9 metru, ale zato prostupuje celou výškou paláce, tj. 16 metrů. Výzdoba v horní části je zespodu tedy téměř neviditelná. Za Valdštejna to určitý smysl mělo - do kaple totiž vedou tři oratoře (se vstupem z jednotlivých poschodí paláce), umístěných ve třech patrech nad sebou - v první sedával Valdštejn, v druhé jeho žena a dcera a ve třetí služebnictvo. Z pohledu, který je dnes umožněný, ale oratoře nejsou vidět.
Stejně jako v celém pláci, i fresky v kapli a v oratořích vymaloval florentský malíř Baccio di Bianco, pravděpodobně v roce 1623, kdy mu bylo teprve devatenáct let. Inspiroval se při tom svatováclavským cyklem z kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta. Je také autorem oltářního obrazu s tématem zavraždění sv.Václava


Ostatní výzdoba v kapli a sochy byly dokončeny až po roce 1624, kdy Bianco svoji práci už dokončil. Autorem soch je pravděpodobně Arnošt Heidelberger.


Kaple sv. Václava
Valdštejnský palác
Malá Strana, Valdštejnské nám. 4

 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 18. června 2013 v 12:42 | Reagovat

Jo jo, velmy zajimava vec, ale jak pises, neda se poradne vyfotit. Mozna pozadat o zvlastni akreditaci?

2 praga-magica praga-magica | 19. června 2013 v 0:18 | Reagovat

[1]: No, asi to nebudu lámat přes koleno :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama